Potrubím lze přepravit třeba i kávu

Ráno se probudíme a, jako mnoho lidí po celém světě, zamíříme uvařit si kávu. Ta nám pomůže nastartovat se na nový den a lépe se probudit. Málokdy nás ale napadne, jak se do sáčku nebo skleničky dostala.

Ranní vzpruha

Připravit si hrnek a stisknout tlačítko na kávovaru nebo dát vodu do konvice je častý rituál. Káva má na náš organismus blahodárné účinky, umí nás povzbudit, zlepšit náladu i koncentraci a zažene přicházející bolest hlavy. Než k ní ale přivoníme, musí urazit dlouhou cestu. Upražená kávová zrna se musí pomlít nebo zabalit celá, aby si je spotřebitel připravil tak, jak je zvyklý. K přepravě zrn se v moderních provozech využívá potrubí z nerezové oceli. Pomáhá šetřit čas, náklady i lidskou práci, protože zvládne přepravit mnohem větší objem surovin než člověk svýma rukama. Zároveň potrubní systémy splňují vysoké standardy na hygienickou čistotu, aby se k nám káva dostala v té nejlepší kvalitě a jakýchkoli nečistot. Zrna se mohou snadno dávkovat do jednotlivých balení nebo přesunout k namletí nebo dalšímu zpracování, třeba když není určena káva k pití, ale do krémových náplní sušenek nebo dalších nápojů.

Lidské ruce i pomocníci

Stroje, potrubní systémy a mnoho dalších technologií usnadňuje mnoho procesů při zpracování kávy. Zrna se musí usušit a upražit, čímž získají svou jedinečnou chuť i vůni. Sklizeň na kávových plantážích ale probíhá stále ručně, protože zrna jsou velmi křehká a stroje by je mohly poškodit. Teprve po sklizni se do zpracování zapojují technologie a potrubí pro přepravu. Instalace potrubních systémů není nijak složitá, jednotlivé díly do sebe přesně zapadají s maximální těsností a rychlospojky a další spojovací prvky vše ještě urychlí. Kávová zrna přepraví z místa na místo podle potřeby a pomohou i přesně dávkovat třeba u balících linek. Teprve po zabalení se káva vydá na cestu do našich kuchyní, abychom si mohli zpříjemnit ráno a lépe se probudit.

Publikováno: 19. 07. 2021

Kategorie: Manipulace s výrobky a se zbožím

Autor: Alena Vybíralová