Problémy s vlhkostí vyřeší podřezání zdiva diamantovým lanem

S nadměrnou vlhkostí se nepotýkají pouze obyvatelé starších staveb. Týká se i nových objektů, u nichž technologie výstavby neodpovídala specifickým podmínkám daného místa. Pokud se problém s vlhkostí týká i vás, přijde vám vhod několik praktických tipů. Prozradíme vám, jak se nadobro vypořádat nepříjemnými fleky, mapami, plísněmi či dokonce opadaným zdivem. A kdy je nezbytné podřezání zdiva diamantovým lanem.

U novostaveb je vlhkost zcela běžná

Majitelé novostaveb často zoufají. Dobrý dojem z nového bydlení dokáže pokazit právě nadměrná vlhkost. Výskyt podporuje skutečnost, že vnitřní omítky nestačily dokonale proschnout. K tvorbě vlhkosti a plísní přispívají také nová okna. Problém může vyřešit větrání. V průběhu léta můžete větrat nepřetržitě a v zimě krátce, ale o to intenzivněji. Někteří odborníci doporučují tzv. Metodu tepelných šoků. Spočívá v rychlém vytopením místnosti na vysokou teplotu a následném ochlazení prudkým větráním. Zároveň se snažte, aby zbytečně nedocházelo k tvorbě vlhkosti při vaření, sprchování nebo sušení prádla. Míru vlhkosti změříte vlhkoměrem, přičemž ideální je hodnota kolem 45 – 60 %. Vyšší vlhkost vzduchu vede ke vzniku plísní, nižší pak k velmi suchému vzduchu.

Často pomůže jen sanace zdiva

Někdy se vlhkost v domě drží i po letech a způsobuje stále větší potíže. Pokud je příčinou problému nevhodná izolace, pravděpodobně se nevyhnete sanaci. Zda se bude jednat o podřezání betonu nebo jinou technologii, rozhodnou odborníci na základě míry vlhkosti, složení a stavu zdiva, salinity a dalších faktorech. Podřezání základů diamantovým lanem lze aplikovat u všech typů vlhkého zdiva. V první fázi se do zdiva vyvrtají otvory, vloží se do nich řežné lano a kladkami se vytvaruje rovina řezu. Následuje řez lanem s průmyslovými diamanty, které prořízne i nejtvrdší materiály. Do drážky se následně vloží izolace. Jde o nejúčinnější metodu s možností vedení vertikálního řezu a využívá se vždy, když nelze použít naražení nerezových plechů či podřezání motorovou pilou. Chcete-li se o dalších výhodách pobavit s odborníky, obraťte se na společnost Františka Hróze, který izolací a sanací vlhkých budov zabývá řadu let. Více na www.izolacehroz.cz.

Publikováno: 01. 01. 2016

Kategorie: Bydlení

Autor: Petra Vokurková

Tagy: podřezání zdiva