Kožená peněženka zraje jako víno, proto si zaslouží péči

Peněženky můžeme dělit podle různých kritérií např. podle materiálu, velikosti, ale také podle příležitosti, kde o nás i tento doplněk, může něco vypovídat. Proto by jednu krásnou koženou elegantní peněženku měl mít po ruce každý i zapřisáhle sportovní jedinci. Pravá kůže stejně jako každý přírodní materiál, potřebuje také trochu vaší pozornosti, aby stárla hezky a mohli jste se na ní s láskou dívat, kolik toho zažila a přitom se dá říct, že jí všechny vzpomínkové stopy jen prospěly.

Přírodní oleje zabrání nevzhlednému lámaní vláken na povrchu

Populární kožené peněženky se častým používáním přirozeně vysušují. Proto se někdy stane, že se vlákno viditelně zlomí a vytvoří nevzhlednou památku. Pokud chcete tomuto poškození předejít, kupte si zároveň s peněženkou také impregnační olej určený přesně na typ kůže, ze které je vyrobená. Pokud nemáte k dispozici přímo doporučený olej, použijte jakýkoliv přírodní, co neobsahuje lanolin, ten vlákna kůže narušuje. Lanolin obsahují např. oblíbené dětské vlhčené ubrousky, takže i když perfektně čistí téměř všechny povrchy, svou koženou peněženku s nimi neotírejte ani od prachu.

Předcházejte rýhám od klíčů a jiných ostrých předmětů

Koženou peněženku noste odděleně od klíčů, manikúrních nůžek, pilníku či ostrých hran v tašce, které by se na ní mohly podepsat. Proti poškození na peněžence můžete vytvořit ochrannou vrstvu leštidlem na boty či pomocí sedlového mýdla určeného na jezdecká sedla. V tomto případě je třeba ale počítat s tím, že kůže určitě změní svůj odstín barvy.

Stylová kožená dolarovka vypadá dobře a dlouho vydrží. Jen o ní musíte náležitě pečovat. | Foto: penezenky-ahal.cz

Na běžné nečistoty a prach stačí teplá voda

Na prach a běžné nečistoty způsobené pouze nošením, funguje šetrné čištění pouze teplou vodou a jemným hadříkem. Na mastné skvrny existují speciální přípravky, ale skvěle poslouží i legendární mýdlo s jelenem. Důležité je čistit skvrny hned a příliš nedrhnout, ke kůži se musí přistupovat opravdu s citem. Když se kožená peněženka namočí, ať už zmokne nebo z důvodu cíleného čištění, v každém případě ji nechte přirozeně vyschnout ve stínu a při pokojové teplotě. Nepoužívejte fén, nedávejte ji na přímé slunce ani na rozehřáté topení a rozhodně ji neperte. To vše kůži poškozuje a navíc vám vybledne původní barva. Péče o kožené peněženky vyžaduje trpělivost a něžné zacházení. Vrátí vám to však dlouhou životností s krásným, voňavým vzhledem.

Publikováno: 27. 07. 2019

Kategorie: Móda

Autor: Alena Vybíralová