Standardní druhy bytového textilu

Bytový textil je součástí víceméně každé domácnosti. Jedná se totiž nejen o ozdobné, ale hlavně praktické doplňky, bez kterých si život už prakticky nedokážeme ani představit.

Hezké záclony

Každý, kdo chce mít doma trochu soukromí, má v oknech alespoň základní hotové záclony. Jsou poměrně levné a během dne perfektně fungují jako clona. To se hodí hlavně vůči zvídavým sousedům, případně náhodným kolemjdoucím na ulici. Tato ochrana pochopitelně funguje, pouze když je zhasnuto. Jakmile se rozsvítí, osvětlený pokoj se najednou promění v akvárium a záclony se stávají maximálně průhledné. Aby k tomu nedocházelo, je potřeba mít nainstalované žaluzie, případně rolety. Tato zařízení jsou účinná, nicméně také poměrně drahá. Často proto lidé využívají alternativu ve formě závěsů.

Dokonalá tma

Závěsy se dají pořídit v celé řadě velikostí, respektive barevných či dekorových variací. Dají se tedy docela dobře použít i jako výzdoba. Jejich hlavním účelem je však poskytovat v jakoukoliv denní i noční dobu soukromí a také příšeří. Někomu však příšeří nestačí. Třeba při sledování televize je mnohem lepší vybudovat si doma dokonalou tmu, díky čemuž se nemohou od obrazovky odrážet světelné paprsky. Dokonalé tmy se ovšem pouze standardními závěsy docílit nedá. K tomuto účelu je nezbytné sáhnout po blackout verzích. Ty jsou samozřejmě o dost dražší. Kdo však touží po tom udělat si při sledování filmů perfektní atmosféru, tomu jistě vynaložených financí líto nebude.

Příjemný spánek

Mezi tradiční bytový textil patří mimo jiné také povlečení. Když si člověk vybere to pravé, pravděpodobně se jeho volba pozitivním způsobem promítne na jeho spánek. Neplatí ovšem, že ty nejlepší kousky jsou pouze z přírodních materiálů. Ty sice mají spoustu kladných vlastností typu prodyšnost a měkkost, nicméně jsou zde i další faktory. Jedním z nich je náchylnost k alergiím. Lidé příliš citliví například vůči roztočům ocení spíše povlečení z umělých vláken, které je maximálně protialergické.

Publikováno: 28. 09. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Alena Vybíralová