Kvalitní kancelářské židle: Prevence před bolestí páteře

Kancelářské židle či křesla jsou nezbytnou součástí kanceláře i domácí pracovny. Většina z nás v nich stráví podstatnou část dne u počítače, studiem či hraním her. Špatný ergonomický tvar židle nám může přivodit zdravotní potíže. Vhodné kancelářské židle vám pomohou předejít nepříjemným bolestem zad. Kancelářské křeslo má zcela pevně daný úhel mezi sedákem a opěrákem. Mechanika umožňuje jen houpání. Obvykle nelze nastavit výšku opěráku, područek, bederní opěrku, hloubku sezení ani opěrku hlavy. Židle do kanceláře poznáte podle sedáku a opěráku. Pro pohodlné sezení lze nastavit úhel mezi sedákem a opěradlem. Řiďte se pravidlem délky sezení u pracovního stolu. Čím déle sedíte v kancelářské židli, tím více je třeba do ní investovat. Kvalitní kancelářské židle má být otočná, ergonomická, s oporou pro paže, záda i šíji. Kvalitní židle má vysoce komfortní, anatomicky tvarovaný sedák i opěradlo, nastavitelné opěrky rukou, bederní podpěrku a synchronní mechanismus reagující na pohyby.

Kožené kancelářské židle a jiné materiály

Věnujte pozornost i potahovému materiálu. Síťovina je vhodná ve chvíli, kdy trávíte v kancelářské židli hodně času. Čalouněný potah se doporučuje pro sezení do 12 hodin denně, ne více. Kožený potah se hodí pro kratší dobu sezení. Kožené kancelářské židle jsou více reprezentativní, ale při dlouhém sezení se na nich budete potit. Zaměřte se i na kolečka a vybírejte je podle povrchu, na kterém budou kancelářské židle stát. Tvrdá kolečka jsou vhodná na koberce, měkká kolečka na plovoucí podlahy a PVC, univerzální kolečka jsou vhodná na všechny typy povrchů.

Zdravotní kancelářské židle

Zvolte je, pokud trpíte zdravotními problémy nebo jim chcete předejít. Pro celodenní sezení raději vybírejte ergonomické kancelářské židle. Jsou velice pohodlné, narovnají vám kulatá záda a drží páteř ve vzpřímené poloze. Zpevní hluboké stabilizační svaly, zlepší prokrvení nohou, sníží tlak na meziobratlové ploténky, plíce a žaludek. Zdravotní židli je třeba seřídit do správné polohy. Výšku sedáku nastavte tak, aby úhel mezi stehnem a lýtkem tvořil 100 stupňů. Opěradlo a bederní opěrku nastavte do polohy, která udrží páteř v esovitém prohnutí. Židle se synchronním mechanismem zregulujte do dynamické polohy, kdy se opěradlo a sedák přizpůsobí pohybům. Záda musí být v kontaktu s opěradlem, sedák má podpírat stehna a područky musí dobře podpírat lokty.

Publikováno: 09. 10. 2018

Kategorie: Zdraví

Autor: Alena Vybíralová