Jak se zbavit ekzému na rukou? Jde to, ale nesmíte jej zanedbávat

Oč vlastně přesně jde, když se řekne, že máte ekzém na rukou? Projevy jsou jasné – červená kůže, velmi často je suchá, svědí, mokvá, ale také praská. Zkráceně – jedná se o svrchní zánět kůže, který má různé příčiny vzniku. Mezi ně patří kosmetika, alergie na kovy, potraviny, prací prostředky a jiné. Jak jej léčit?

Druhy ekzému a jak je léčit

Nejčastější druh ekzému je iritační dermatitída. Vzniká po dlouhodobém styku s chemickými přípravky. Například čističe domácnosti, chlorovaná voda, ale i tekutá mýdla narušující kožní bariéru. V takových případech je kůže suchá, červená a může praskat. Nejlepším řešením je vyhnout se těmto alergenům, při čištění nosit rukavice a hydratovat a zvláčnit kůži pomocí bariérových krému. Například krém od společnosti Dermaguard, který tyto schopnosti má, a navíc vytváří na kůži neviditelný filtr chránící před vznikem dalších potíží. Dalším druhem je kontaktní ekzém, který bývá zpravidla vrozený. Jedná se o alergii, která je způsobena po kontaktu s alergenem. Například bižuterie či jiné kovy, prací prostředky, chemické přípravky a jiné. Alergenů je kolem třech až čtyřech tisíc. Po kontaktu s alergenem kůže zčervená, svědí, mohou se objevit puchýřky, které následně praskají, mokvají a svědí. Ze všeho nejdříve musíte odstranit alergen. Pomůže zinková mast, obklad z odvaru černého čaje a po zaléčení bariérový krém Dermaguard.

Třetí nejčastější

Třetím, a to nejčastějším ekzémem na rukou je atopický ekzém. Objevuje se již v kojeneckém věku a později může a nemusí zmizet. Kůže atopika je velmi citlivá a reaguje jak na alergeny ve stravě, tak i v okolí. Na rukou se může projevit na hřbetě ruky, zápěstí, v záloktí, na prstech a jinde. Pokud ekzém vznikne, zjistěte jeho příčinu – nejlépe u alergologa. Účinné jsou masti s kortikoidy, které následně vystřídejte za bariérový krém.

Publikováno: 28. 06. 2022

Kategorie: Zdraví

Autor: Alena Vybíralová