Neplaťte za energie zbytečně mnoho

Zatímco ještě na jaře minulého roku neměla většina lidí s placením účtů za energie žádné potíže, dnes je situace o dost horší. Elektřina a plyn během jediného roku nebývale zdražily, což znamená pro mnohé firmy i rodiny nutnost se zásadním způsobem uskromnit jinde. Ne vždy je však nutné jít až do extrémů a přestat se dívat třeba na televizi či svítit jen sporadicky. Šetřit se dá efektivně, aniž byste museli žít jako jeskynní lidé.

Vhodné vychytávky

Existuje celá řada návodů a vychytávek, které vedou k energetickým úsporám a zároveň vás nenutí k zásadnějšímu snížení životní úrovně. Dost se dá ušetřit kupříkladu na svícení. Není pravda, že žárovky jsou nenáročné, alespoň tedy ne všechny. Pokud stále používáte zastaralé vláknové typy, vyhoďte je, co nejrychleji budete moci. Jedná se totiž o velkého žrouta elektřiny. Jako náhradu si rozhodně vyberte LED žárovky, jež sice nejsou úplně nejlevnější, zvláště, když je potřebujete nainstalovat všude po domě, ale na druhou stranu se mohou pyšnit maximální nenáročností. Jejich spotřeba je skutečně dosti nízká. Úspory energií lze dosáhnout i správným topením. Nejenže je vhodné termostat o pár stupínků snížit, ale zároveň je potřeba, aby před topením nestál žádný stolek, skříň či jiná zábrana. Teplo se pak nezvládne dostat do celého pokoje a drží se primárně pouze v oblasti topného tělesa, což samozřejmě není efekt, jehož chcete dosáhnout. Pomoci si k lepším číslům lze i vařením v papiňáku. Jídlo v něm je uvařeno rychleji a většina kuchtíků se shoduje, že takovéto pokrmy jsou i o dost chutnější.

Přispívají i velké společnosti

Neustále zvyšující se náklady na elektřinu a plyn se snaží řešit leckdo, třeba i velké korporáty typu E.ON. Tato společnost však zašla o něco dál než jiní a letos pořádá již čtrnáctý ročník soutěže E.ON Energy Globe o nejlepší nápad, jak efektivně šetřit energiemi.

Publikováno: 25. 03. 2022

Kategorie: Finance

Autor: Alena Vybíralová