Pronájem bytu v Ústí nad Labem očima majitele – solidní nájemník není žádná samozřejmost! Zvládnete ho najít sami?

Uvažujete, že byste začali pronajímat byt v Ústí nad Labem, který nevyužíváte? Přemýšlíte, zda se vám to vyplatí, případně kde a jak seženete seriózního nájemníka? Otázek spojených s pronájmem nemovitosti, které byste si měli předem položit a také zodpovědět, je celá řada. Jak spočítat optimální výši činže, jakou kauci stanovit nebo jak se co nejlépe bránit proti neplatičům. To vše je důležité. Myslet musíte také na daně a na nejrůznější pojištění. V případě, že navážete spolupráci s profesionály z řad realitních makléřů, některé starosti můžete samozřejmě hodit za hlavu. Podstatný díl práce totiž odvedou za vás. Pokud si ovšem věříte a máte rádi věci tzv. pod kontrolou, pusťte se do toho sami. Chcete si pronájmem zajistit pravidelný příjem a vyhnout se přitom všemožným komplikacím? Ukážeme vám, jak na to!

Pronájem bytu v Ústí nad Labem se vám vyplatí

Odpověď na úvodní otázku je snadná. Pronájem bytu v Ústí nad Labem se vám rozhodně vyplatí. Časy nízkých nebo snad dokonce regulovaných činží jsou totiž dávno pryč. Ceny nemovitostí a v souvislosti s nimi také nájmy citelně stouply dokonce už i zde, v Severočeském kraji, který dlouho ležel tak trochu stranou zájmu realitních investorů. Vlastníte zde byt? Nepotřebujete ho pro sebe? Nenechte ho ležet ladem, nájmy jdou nahoru! V Ústí se aktuálně za metr čtvereční platí v průměru už 177 Kč! A zdražování tím určitě nekončí. Činže se ještě zvednou. A to jak v nejbližších měsících, tak zřejmě i v příštím roce. Důvodů pro jejich růst se sešlo hned několik. Že by vám byt slušně nevydělal, o to se každopádně obávat nemusíte. A strachovat se o nedostatek vážných zájemců také není nutné. Nevěříte?

Jak rostly činže ve vybraných městech

Město Kč za m2 (03/2021) Kč za m2 (03/2022) Změna v %
Brno 259 290 + 11,5
Ústí nad Labem 167 177 + 6,0
Plzeň 194 200 + 3,1
Ostrava 197 199 + 1,0

Zástupy potenciálních nájemníků

Už samotný fakt, že jsou nemovitosti extrémně drahé je jednoznačnou příčinou zvýšené poptávky po činžovním bydlení. Kdo si nemůže dovolit vlastní střechu nad hlavou, pronajme si byt. Řady potenciálních nájemníků se dnes navíc rozrůstají o válečné uprchlíky z Ukrajiny. Zatím se ubytovávají, kde se dá. Zpravidla jde však pouze o dočasné řešení. Mnozí z nich se ale v České republice nejspíš usadí natrvalo a pravděpodobnost, že budou mít dostatek prostředků na to, aby si koupili něco vlastního, není příliš velká. Většině se to jistě nepodaří a budou nuceni hledat pronájem. Zájemců o váš byt může být i díky tomu více, než byste ještě donedávna čekali. Nicméně pozor na to, abyste to nepřehnali s požadovaným nájmem! To by se pak i přes nedostatek bytů mohl právě z vaší nemovitosti stát „ležák“. Tím se konečně dostáváme k jednotlivým krokům, které musíte při snaze o pronájem bytu učinit.

Za kolik jsou nabízeny pronájmy - Ústí nad Labem (03/2022)

Dispozice Velikost (m2) Detaily Lokalita Nájemné (Kč)
1+kk 32 Dům po rekonstrukci Krásné Březno 4 900
2+kk 55 Cihla, částečná rekonstrukce Střekov 6 200
2+kk 40 Panel, pův. stav Severní Terasa 6 900
2+1 53 Cihla, nezařízený Ústí - centrum 7 300
3+1 75 Panel, po rekonstrukci Mojžíř 10 000

Stanovte cenu, připravte inzerát

Stanovení optimální činže je první a poměrně snadný krok, který byste měli udělat hned na začátku. Můžete se sice zkusit „odrazit“ od údajů, které naleznete v realitní inzerci, faktem ale je, že spolehlivějším pomocníkem jsou tzv. cenové mapy. Operují totiž s aktuálními a především skutečnými cenami. Nikoli tedy s částkami, které za prodej nebo pronájem své nemovitosti majitelé požadují, ale s tím, co bylo za byt nakonec zaplaceno a v případě pronájmu pak dohodnuto jako činže. Přestože je bytů v Česku málo a jsou drahé, neměli byste to ve vlastním zájmu s cenou přehnat, jinak se na prvního zájemce načekáte. Při aktuální hladině činží si tak jako tak přijdete na své, tak proč si to komplikovat? A jak by měl vypadat inzerát? Musí být především stručný, pravdivý a srozumitelný. Nezapomeňte uvést velikost bytu, jeho vybavení ani patro, ve kterém se nachází. Popište nejbližší okolí domu a to zejména s ohledem na občanskou vybavenost a dopravní dostupnost. A fotografie? Ty jsou nesmírně důležité! Dejte si na nich záležet.

Důvěra je hezká věc, ale…

Důvěra je hezká věc, ale tam, kde jsou ve hře peníze, se nemusí vyplatit. Byt se chystáte pronajmout proto, abyste si přivydělali, takže o peníze tu jde především. Dali jste dohromady inzerát, umístili ho na některý z velkých internetových portálů a začali se vám ozývat první zájemci? Každého, o kom začnete vážně uvažovat jako o budoucím nájemníkovi, si musíte důkladně prověřit! Solventní a spolehlivý nájemník není žádná samozřejmost! Požadujte dobrozdání od zaměstnavatele, případně reference z předchozího bydliště. Nikdy nedejte jen na první dojem! Kauci stanovte tak, aby svou výší odpovídala jednomu či dvěma měsíčním nájmům. Alespoň částečně se tak ochráníte proti případným ztrátám. Také sepište předávací protokol, aby bylo zřejmé, v jakém stavu se byt nachází. A pojištění? Bez něj „ani ránu“!  

Pojištění a daně

Pojištění nájemního bytu proti všem myslitelným škodám by mělo být naprostou samozřejmostí. Podobně jako to, že ze svého nového příjmu přiznáte a také odvedete patřičnou daň. Zda pojistíte pouze byt jako takový nebo jestli se rozhodnete do pojistky zahrnout také vybavení domácnosti, záleží především na tom, zda nabízíte byt víceméně prázdný nebo naopak plně a navíc kvalitně zařízený. A je tu pochopitelně ještě nájemní smlouva. Přestože lze na internetu najít řadu vzorů, podle kterých lze smlouvu s trochou dobré vůle připravit, je obvykle lepší, když alespoň tuto věc svěříte do rukou odborníka. Zpravidla se to vyplatí! Jak velký byt máte k dispozici? A hodláte ho pronajímat dlouhodobě nebo jde pouze o jakési dočasné řešení?

Publikováno: 25. 03. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Alena Vybíralová