Připravujeme bazén na zimu

Podzim se hlásí o slovo a před vámi je kromě dalších povinností zazimování bazénu. Víte kdy je na to správný čas? Během léta nám zahradní bazény udělaly mnoho radosti. Aby stejně dobře sloužily i v letech následujících, je potřeba se o ně před příchodem zimy správně postarat. Zazimování se rozhodně nevyplatí podceňovat. Pokud byste bazén nechali zanesený a nezabezpečili ho před mrazy nebo deštěm, mohl by být v krajním případě na jaře zničený. Ta trocha námahy se tedy rozhodně vyplatí. Top Bazénové vysavače // <![CDATA[ document.write('\'); // ]]>

Gumové bazény

Nejjednodušší práci mají majitelé malých gumových bazénů. Se zazimováním můžou začít ve chvíli, kdy už mají vody dost. Stačí je jen vypustit, nechat uschnout a rozložit na suchém místě, aby se na nich zbytečně netvořily sklady. Přes zimu by měly být uskladněné tam, kde nemrzne.

Nadzemní a zapuštěné bazény

Bazény, které jsou na zahradě celý rok, se na zimu nevypouštějí. Konstrukce zimu vydrží, a když vodu dobře ošetříte, nic se jí nestane. Díky tomu ušetříte desítky kubíků vody a tisíce korun. Se zazimováním je ideální začít ve chvíli kdy se teplota bazénové vody ustálí mezi 10-ti až 15-ti stupni celsia. Pokud jsou teploty vyšší, mohly by se ve vodě přemnožit mikroorganismy, řasy a plísně. Voda by se pak mohla zkazit a bylo by ji před zimou potřeba znovu pracně čistit. Prvním krokem k zazimování je důkladné odstranění nečistot ze dna a hladiny. Hodně práce si ušetříte, když si na pomoc vezmete síťky s teleskopickou rukojetí a bazénový vysavač, který stěny a dno bazénu zvládne čistit sám bez nutnosti obsluhy. Překontrolovat je třeba náplň pískové filtrace, kterou je nutné důkladně propláchnout speciálním, nejlépe chlorovým roztokem. Pamatujte na to, že písek by měl být nejméně každé dva roky vyměněný za nový. Než bazén definitivně zakonzervujete, je třeba zkontrolovat chemické složení vody. Pomocí testrů zjistěte ph vody a množství chloru. V případě potřeby upravte s pomocí bazénové chemie hodnoty na doporučenou úroveň. Po této úpravě nechte běžet filtraci, dokud se voda pořádně nepromíchá.
Top Bazénová chemie
// <![CDATA[ document.write('\'); // ]]>   Odpusťte vodu cca 10cm pod úroveň skimmeru, odmontujte ventil vratné trysky a otvor zazátkujte. Pokud zátku nepoužíváte, upusťte vodu o 10 cm pod vratnou trysku, kterou odmontujte a uložte. Aplikujte do vody některý ze speciálních zazimovacích přípravků. Odpojte solání ohřev. Vypusťte z panelů všechnu vodu, otřete je do sucha a uskladněte na místo, kde nebude mrznout. Na stejné místo také uložte všechny další technologické součásti včetně hadic. Bazén dejte pod plachtu. Zabráníte tak znečištění vody listím, jehličím a nafoukaným prachem. POZOR: většina těchto plachet není vyrobena z mrazuvzdorných materiálů. Až tedy poklesnou teploty pod bod mrazu, plachtu sundejte a uložtě. Pro zapuštěné bazény jsou celoročním řešením speciální bezpečnostní plachty s hliníkovými výztužemi. V zimě bazén pravidelně kontrolujte, zvlášť když vytrvale prší nebo odtává sníh. Hladina vody by se mohla zvýšit, a v takovém případě je třeba ji opět upustit. Pozor si dejte i na led. Když voda v bazénu zamrzne, rozhodně ledovou krustu nerozbíjejte. Mohlo by se vám stát, že při tom poničíte folii. Rozpínání ledu na zamrzlé hladině zabraníte speciálními plováky, které necháte volně plavat. Nemůže tak vzniknout jednolitá krusta.
Top Bazénové fólie
// <![CDATA[ document.write('\'); // ]]>

Publikováno: 11. 11. 2012

Kategorie: Zahrada

Autor: Alena Vybíralová

Tagy: zazimovávání bazénu