Letní, nebo univerzální pneumatiky?

Při pohledu z okna to vypadá, že se zimou  to letos nebude tak horké. Ale co když vaše stávající letní pneumatiky nejsou v top kondici a volají po okamžité výměně. Měli byste si "pro jistotu" pořídit pneumatiky zimní a zanedlouho opět investovat do letních, anebo rovnou přezout na nové letní? Nabízí se však ještě jedno řešení - univerzální pneumatiky. Představují pomyslný střed mezi oběma variantami, anebo by o nich žádný svědomitý řidič neměl uvažovat? Společně s odborníky z firmy Autoservis Děčín jsme pro vás připravili praktické informace. Jak s nimi naložíte, je na vás!

Výhody letních pneumatiky

Proč si pořídit letní pneumatiky? Jak napovídá sám název, jsou určeny pro jízdu v období, kdy panují vyšší teploty - tedy i v zimě, pokud se průměrná denní teplota pohybuje kolem 7 °C. Vyrábí se z tvrdší směsi, která se neopotřebuje tak rychle jako měkčí směs na zimních pneu. Pro dezén je charakteristický speciální tvar minimalizující riziko aquaplaningu. K dalším pozitivům patří i nižší hlučnost, což oceníte vždy, když se vydáte na delší cestu.

Co byste měli vědět o univerzálních pneumatikách?

Univerzální pneumatiky jsou určeny pro jízdu po celý rok. Lze s nimi jezdit v zimě i v létě (proto se také nazývají „celosezónní“), ovšem z logiky věci vyplývá, že nemohou dosahovat takové kvality jako pneumatiky zimní či letní. Směs není tak tvrdá jako u letních, a proto se rychleji opotřebují. Oproti ryze letnímu obutí jsou mnohem jistější na sněhu a břečce.

Jak zní resumé?

Pro sváteční řidiče, kteří tráví za volantem minimum času, jsou univerzální pneumatiky dobrou volbou. Samozřejmě za předpokladu, že daný model odpovídá parametrům vozidla. Pro ostatní je bezpečnější jízda na pneumatikách, které jsou určeny pro konkrétní období.

Publikováno: 12. 09. 2020

Kategorie: Auto/moto

Autor: Petra Vokurková