Proč dát šanci sublimačnímu tisku? Nabízí výhody, ale má i nedostatky

Doslechli jste se, že v oblasti tisku hraje prim sublimační tisk a hledáte ucelené informace o výhodách a případných slabých stránkách dané technologie? Ať už se chystáte rozběhnout vlastní reklamku či potřebujete termolis na potisk pro vlastní potřebu, jste tady správně. Tzv. sublimační tisk je rok od roku rozšířenější a my vám prozradíme, proč tomu tak je.

Na jakém principu sublimační tisk probíhá?

Sublimační tisk patří k moderním přenosovým technologiím a jak je již zřejmě z názvu, jde o tiskovou metodu založenou na fyzikálním jevu zvaném sublimace. V první fázi se na speciální přenosový papír přenáší sublimační inkoust, který následně mění skupenství na plynné. Následuje uvolnění struktury polymerů a otevření mikro-pórů (předpokladem je zahřání materiálu na určitou teplotu). Dalším krokem je transfer zvoleného motivu z dvouvrstvého papíru na produkt, a to tak, aby se dostal přes mikropóry až do struktury materiálu. Po ochlazení se uvnitř zafixuje.
Sublimace probíhá při teplotě cca 190 °C.

Jaké výhody sublimační tisk nabízí?

Při pohledu na produkty potištěné sublimační metodou jsou na první pohled zřejmé výraznější barvy, které jsou navíc stálejší. Další výhodou jsou poměrně nízké náklady, což se z dlouhodobého hlediska zákonitě projeví na rozpočtu.

Jaké materiály jsou pro sublimační tisk vhodné?

Nejlepším materiálem je 100% polyester, protože je chemicky i mechanicky odolný a pevný. Dobrou volbou však může být také směs polyesteru a bavlny. Naprosto nevhodné jsou přírodní vlákna (neobsahují mikro-póry).
Co se týče nevýhod, kromě nemožnosti tisku na přírodní vlákna je nutné počítat s tím, že v případě tisku na jiný než bílý podklad nebudou zachovány původní barvy.
Informace o konkrétních modelech vám rádi prozradí profesionálové z termolisy.cz. V e-shopu mimo jiné najdete také moderní řezací plotry a další zařízení, která by se vám mohla hodit nejen při výrobě reklamních předmětů.

Publikováno: 17. 12. 2018

Kategorie: Rady & Tipy & Návody

Autor: Alena Vybíralová