Interiér Zahrada

Šroubováky v moderní dílně

Každý z nás již alespoň jedenkrát dotáhnul nebo povolil neposlušný šroubek – šroubování patří mezi základní pracovní úkony kutila i profesionálního řemeslníka.

V poslední době je možné setkat se různými typy šroubů a vrutů, na které musíme použít  šroubovák  s odpovídajícím tvarem hrotu. A jaké jsou nejběžnější hroty u šroubováků?

 

Ploché šroubováky

Ploché šroubováky používají tradiční řemesla, například truhláři nebo elektrikáři. Kvalitní vruty do dřeva s plochou drážkou vypadají obzvláště dobře, jsou-li drážky po zašroubování srovnány v jedné rovině. Elektromontéři v oblasti silnoproudu používají ploché šroubováky při montáži elektroinstalací. Při výběru plochého šroubováku dbejte na to, aby jeho velikost odpovídala drážce šroubu – snadno by mohlo dojít k poškození hran drážky šroubu.

 

Křížové šroubováky

V praxi se setkáme se dvěmi typy křížových šroubováků – běžnější philips označovaný jako PH a méně obvyklý pozidrive se značením PZ. Pozidrive šroubováky mají navíc přídavné drážky v 45° u umožňují lépe a bezpečněji nasadit šroubovák na hlavu šroubu.

 

Torx šroubováky

Tyto šroubováky bývají označovány jako TORX hvězdička – torxy hvězdičku skutečně připomínají. Jedná se o typ šroubu, který je s oblibou používán u moderních výrobků, montovaných ve velkých sériích na výrobních linkách. Geometrie torxu totiž umožňuje rychlé a snadné zašroubování spoje, aniž by došlo k poškození výrobku nebo spojovacího prvku.

 

Tipy a rady při výběru šroubováku

Při výběru šroubováku dejte pozor na ergonomii rukojeti – šroubovák musí dobře padnout do ruky. V současnosti lze zakoupit šroubováky s dvoukomponentní měkčenou rukojetí, která se dobře drží a výborně přenáší momenty, aniž by šroubovák v dlani prokluzoval. Dřík šroubováku (kovová část) musí být vyrobena z kvalitní, tvrzené chrom-vanadiové nebo chrom-molybdenové oceli. V žádném případě by materiál dříku neměl být měkčí než spojovací prvek – šroub, vrut.

 

Kvalitní šroubováky pro dílnu a řemeslo zakoupíte v internetové prodejně shop.alfavaria.cz.

Leave a Comment