Praktické tipy, jak udit v zimě

Uzení potravin je v zimním období velice oblíbené. Pochutnat si tak můžete na výborných žebrech, ale třeba i zelenině a sýru. Pokud si tedy chcete dopřát lahodné pokrmy, nemusíte si je odpírat ani v zimních měsících. I navzdory nízkým teplotám se vám uzení podaří, stačí dodržet několik základních pravidel. V podstatě nezáleží na tom, jestli je venku 30 °C, nebo -15 °C, protože pravidla jsou více méně stejná. Maso je nezbytné před uzením naložit (někdy i na několik týdnů), a tak je plánování velice důležité.

Odkliďte sníh a zásobujte se peletami

V první řadě si ukliďte okolo udírny. Odhrňte sníh a ujistěte se, že je prostor, kde se budete pohybovat, čistý. Přece jen, nechcete uklouznout a spadnout. Pokud je nad udírnou markýza, případně strom, tak je lepší udírnu posunout. Poslední věc, o kterou stojíte, je velká hromada sněhu, která by na udírnu spadla během uzení. Po ruce mějte neustále náhradní pelety. Vzhledem k tomu, že je venku zima, udírna spotřebuje více pelet než obvykle, a tak na to buďte připravení. Stejné pravidlo platí také o dřevěných třískách. Záleží na tom, co v topeništi udírny používáte. Každému vyhovuje něco jiného.

Oblečte se do teplých věcí

U udírny zřejmě budete často stát, respektive sedět, čemuž byste měli přizpůsobit i oblečení. Tričko s krátkým rukávem a šortky nejsou vhodným zimním oblečením, ani když se budete pohybovat neustále okolo teplé udírny. Dalším pravidlem je, abyste měli udírnu co nejvíce zavřenou. Po každém otevření totiž z udírny vypouštíte drahocenný teplý vzduch. Závěrem nesmíte zapomenout na dobrý teploměr na maso. S kvalitním teploměrem je uzení jednodušší a příjemnější. Jestliže si chcete pořídit novou udírnu, případně investovat do dalšího vybavení a příslušenství, podívejte se na webovou stránku GrilyKrby.cz.

Publikováno: 30. 01. 2022

Kategorie: Gastronomie

Autor: Alena Vybíralová