Hlídejte si ceny zlata. Jde o vaše peníze

Zlato, klenot mezi kovy, nejenže zdobí šperky, ale také slouží jako ceněná investiční komodita. Aktuální světová cena zlata, vyhlašovaná dvakrát denně tzv. London fixem, stanovuje referenční hodnotu pro obchody o objemu minimálně 1000 uncií. Nicméně pro ty, kteří chtějí investovat do fyzicky alokovaného zlata ve formě investičních mincí či slitků, je klíčové sledovat nejen tuto referenční cenu, ale i faktory ovlivňující konečnou cenu produktu.

Jedním z těchto faktorů je takzvané premium, což je navýšení ceny investiční mince oproti aktuální ceně zlata. To vychází z nákladů spojených se zpracováním zlata do podoby investičních mincí a distribucí. Zajímavé je, že toto premium funguje podobně jako poplatky u investičních fondů, přičemž velikost a kvalita mincí ovlivňují míru tohoto navýšení.

Investoři, kteří zvažují nákup nejmenších zlatých investičních mincí o váze 1/20 nebo 1/10 unce, by měli brát v úvahu, že se premium může vyšplhat až na 20 procent. S nižším navýšením lze dosáhnout pouze v případě nákupu mincí o váze 1 unce. Při prodeji pak platí pravidlo, že za menší mince obdržíte méně peněz než za větší, což je podobné mechanismu v investičních fondech.

V České republice je poněkud omezená nabídka zlatých slitků, převážně od švýcarských rafinérií. Ačkoliv neexistuje žádná česká mincovna, která by vyráběla investiční zlato ve formě zlatých cihel, široká škála cen u různých prodejců poskytuje investorům možnost výběru. Zde však nastává zajímavý fenomén – rozpětí cen mezi nejlevnějším a nejdražším prodejcem může překročit dokonce i 10 procent.

Češi, kteří investují do zlatých slitků, mohou platit více než jejich němečtí nebo rakouští kolegové, a to i za identické produkty. Je toto rozdílné cenové chování oprávněné?

„Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ tvrdí Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz.

Sledování pouze ceny zlata na komoditní burze proto nestačí. Kvalitní investiční rozhodnutí vyžaduje i srovnání cen mezi prodejci. Nakupujte u těch, kteří jsou nejen cenově výhodní, ale mají také stabilní pozici na trhu a disponují dostatkem zlata ve skladu.

Ať už plánujete investovat do větších či menších slitků, sledování cen a důkladné srovnání nabídek může přinést nejen úsporu peněz, ale také jistotu kvalitní investice. Zlato, jako odolné úložiště hodnoty, si zaslouží pozornost nejen v podobě lesklých mincí, ale i v podobě skvostných slitků.

Publikováno: 16. 12. 2023

Kategorie: Finance

Autor: Alena Vybíralová