Které plemeno slepic vybrat pro domácí chov?

Chystáte se pustit do chovu slepic a přemýšlíte nad tím, které plemeno bude to nejvhodnější? Při rozhodování, které plemeno slepic zvolit pro domácí chov, je důležité zvážit několik faktorů. Obecně lze říci, že některá plemena slepic snášejí jiné podmínky než jiná. Některá plemena jsou také známá tím, že snášejí větší nebo menší vejce, přičemž některá dokonce snášejí vejce různých barev od bílých po tmavě hnědá. Některá plemena jsou menší a mají méně masa, zatímco jiná jsou mnohem masitější. Zvolit to vhodné si tedy musíte s ohledem na záměry, které se slepicemi máte.

České venkovské plemeno

Pokud hledáte malé plemeno slepic s mírnou povahou, pak zvažte české venkovské plemeno. Toto plemeno je známé svými vynikajícími rodičovskými schopnostmi a výjimečnou péčí o mláďata. Česká venkovská slepice je také malé plemeno, ale má tendenci kvokat více než jiná plemena. Chová se spíše na vajíčka než pro maso, protože jde o lehčí plemeno. Kupodivu jsou ale velmi shánčlivé, takže pokud je delší dobu necháte bez potravy, budou se samy snažit si něco opatřit. To je velice praktické, protože se o ně nebudete muset tolik starat. Podmínkou ovšem je, aby měly trvalý přístup k pozemku s travním porostem. Z něho sice slepice časem udělají ušlapaný mlat, ale mezitím ho dokonale zužitkují.

Maso i vejce

Pokud, chcete maso i vejce, zkuste vsadit na středně těžká plemena, která mají více masa, ale pořád ještě dobře snášejí. Těžká plemena už jsou pak vyloženě na maso. Pro běžné chovatele se hodí například plymutky nebo české kropenky. Jestliže budete chtít vlastní kuřata, bude se vám hodit i kohout stejného plemene, který není příbuzný se slepicemi. Ideální je tedy dojet do pro něj do jiného chovu, než ze kterého jste kupovali slepice.

Co slepicím pořídit?

Nezapomeňte na to, že slepice musí prosperovat, abyste z nich něco měli. Kromě potravy potřebují také čistou vodu. Rozhodně tedy zvažte pořízení napáječky pro slepice a kromě zrní slepicím dopřejte také kvalitní krmnou směs s dostatkem vitamínů a minerálů. Měly by mít také přístup k dostatku čerstvého vzduchu, slunečního světla a stínu. Napáječku pro slepice proto postavte spíše do rohu pozemku a počítejte s tím, že okolo ní bude častý pohyb slepic.

Publikováno: 01. 12. 2022

Kategorie: Hobby

Autor: Alena Vybíralová