Jak správně vybrat repelent proti hmyzu?

Trápí vás hejna komárů a všudypřítomná klíšťata? Ať už doma nebo na dovolené, létající a lezoucí hmyz dokáže pořádně pokazit náladu. Naštěstí existuje způsob, jak se před nimi efektivně chránit. Pokud jste doposud podceňovali repelenty, měli byste svůj postoj přehodnotit. Prozradíme vám, jak vybrat správný výrobek a na co si dát pozor.

Klíčová je aktivní látka, která komáry, klíšťata a další zástupce hmyzí říše odpuzuje. Přípravek obvykle obsahuje DEET, Icardin nebo IR3535.

Výrobci velmi často používají DEET, protože je velmi efektivní. Někteří odborníci však polemizují o mírné toxicitě. Vzhledem k tomu, že se přípravky aplikují přímo na kůži a oblečení, je bezpečnější se po příchodu domů umýt. DEET může způsobit podráždění očí a v krajních případech vyrážku. Navíc má nepříjemný zápach a ve větší dávce poškozuje umělé materiály a plast.

Icardin materiály nepoškozuje a podle výrobců je vhodný pro děti od 2 let.

Největšímu zájmu se těší přípravky s aktivní látkou IR3535. Podle všech významných národních autorit jde o naprosto nezávadný a netoxický ekvivalent k DEET. Srovnávací testy prokázaly, že je oproti DEET velmi bezpečná. Podstatné je, aby přípravek obsahoval optimální množství této látky – cca 30 %. Kvalitní přípravek s IR3535 nese název Phyteneo Insect guard a je vhodný pro děti od 1 roku. Aplikuje se na oděv i na pokožku a spolehlivě chrání před komáry i klíšťaty a navíc příjemně voní po levanduli.

Repelent na komáry a klíšťata aplikujte před pobytem venku, a to v přiměřeném množství na oděv i na kůži. Budete-li repelent používat také na obličej, dejte si pozor na oblast kolem očí, úst a uší. Nejbezpečnější aplikace spočívá v nastříkání na ruce a následném rozetření.

Chcete-li se dozvědět další informace o účinném přípravku s obsahem přírodních látek Insect guard, pokračujte na www.zasetikomari.cz.

Publikováno: 29. 07. 2016 / Aktualizováno: 07. 06. 2023

Kategorie: Rady & Tipy & Návody

Autor: Petra Vokurková