Jak správně pečovat o obuv?

Správná péče o obuv je důležitá pro její dlouhověkost a udržení dobrého vzhledu. Přinášíme vám několik základních tipů, jak o ni správně pečovat.

Čistěte svou obuv pravidelně

Čištění obuvi je základním krokem k udržení jejího vzhledu a odstranění nečistot, které se do ní dostávají během nošení. Používejte měkký kartáč a vlhkou houbičku k odstranění prachu a špíny. Je-li obuv silně znečištěná, použijte speciální čisticí prostředky pro konkrétní typ obuvi.

Věnujte pozornost obuvi po dešti nebo sněhu

Pokud se vaše obuv dostane do kontaktu s vodou, nechte ji uschnout při pokojové teplotě a poté ji čistěte, jak je popsáno výše. Voda může poškodit kůži a další materiály, když se nevyschnou správně.

Přiměřeně používejte impregnační prostředky

Impregnační prostředky mohou pomoci ochránit vaši obuv před okolními vlivy - stejně jako impregnace na stany před vodou a jinými nečistotami. Používejte je však přiměřeně a podle pokynů výrobce, protože některé prostředky mohou být příliš agresivní a poškodit povrch obuvi.

Vždy preferujte kvalitní a šetrné impregnace - samozřejmě s ohledem na materiál, ze kterého je obuv vyrobena (k dostání je např. impregnace na kůži apod.).

Nenechávejte obuv příliš dlouho skladovat

Pokud obuv plánujete skladovat po dlouhou dobu, dejte si pozor, aby nebyla přesušená nebo nadměrně zvlhčená. Ujistěte se, že je dobře vyčištěná a suchá, a to především, když se jedná o koženou obuv. Pro lepší uchování tvaru můžete do obuvi vložit speciální vycpávky.

Vyměňujte podrážky a patníky

Podrážky a patníky jsou často první části obuvi, které se opotřebují. Pokud je to možné, vyměňujte je pravidelně, abyste prodloužili životnost své obuvi a zlepšili její stabilitu.

Noste obuv správně

Chcete-li, aby vaše obuv vydržela co nejdéle, noste ji správně. Pokud se jedná o sportovní obuv, nepoužívejte ji na jiné účely než sport. Jedná-li se o boty na podpatku, snažte se je nenosit příliš často, abyste minimalizovali opotřebení podpatků.

Správná péče o obuv může být náročná, ale pokud ji budete provádět pravidelně, ušetříte si peníze a čas na pravidelnou nákup nové obuvi. Navíc, když máte rádi svou obuv a chcete si ji udržet co nejdéle, správná péče o ni je klíčová. Není nic horšího než obuv, která vypadá unaveně a opotřebovaně. Další užitečné tipy najdete zde.

Publikováno: 26. 03. 2023 / Aktualizováno: 28. 03. 2023

Kategorie: Móda

Autor: Alena Vybíralová