Opravdu může prach vybuchnout?

Prach je všude kolem nás, v práci i doma. V domácích podmínkách nám k úklidu stačí prachovka nebo mokrá utěrka a hlavním důvodem, proč se prachu zbavujeme, je pořádek. V průmyslovém prostředí je likvidace prachu nutná i z pohledu bezpečnosti.

Stačí jeden milimetr

Nebezpečný prach pro většinu z nás znamená vzpomenout si na filmy z Divokého západu, kde používali gangsteři i kovbojové střelný prach. Riziko exploze ale hrozí i u běžných typů prachu, který vzniká ve zpracovatelských závodech a výrobnách. U některých druhů prachu je nebezpečná už usazená vrstva vysoká jeden milimetr, čímž může dojít ke vzniku prostředí s rizikem výbuchu či požáru. Kvalitní odsávání a filtrace vzduchu tak v průmyslových závodech zajišťuje bezpečné pracovní prostředí. Prach vzniká téměř při každé činnosti, při které se nějakým způsobem surovina zpracovává, ať je to mletí, sekání, broušení, míchání a mnoho dalších. Centrální filtrace je tak nezbytná ve všech provozech, ve kterých při zpracování a výrobě prach a drobné nečistoty vznikají.

Potraviny i železo

Mezi nejznámější druh prachu, který může být nebezpečný, patří uhelný prach. Ten se vyskytuje nejčastěji v elektrárnách a teplárnách a již mnohokrát v minulosti ukázal, jak výbušný může být. Se stejnou opatrností se nakládá i s organickým prachem, který vzniká v potravinářství. Za explozní je v tomto oboru považován každý prach a je tak považován za potencionální riziko. Cukr, kakao, škroby, mouka, obilní a senný prach i ostatní jsou náchylné k vytváření elektrostatického náboje a tedy rizika výbuchu. I prach některých surovin, které jinak považujeme za nehořlavé, mohou být výbušné, například železo nebo hliník. Odsávání explozního prachu je důležité ve všech odvětvích průmyslu a v každém provozu, kde může docházet k jeho vrstvení.

Riziko může prach představovat nejen v potravinářství nebo v elektrárnách, ale také v brusírnách, v papírenských a dřevozpracujících závodech i v oblasti automotive nebo farmacie. Bez kvalitní vzduchotechniky by takové provozy nemohly fungovat.

Publikováno: 21. 05. 2021

Kategorie: Rady & Tipy & Návody

Autor: Alena Vybíralová