Alu kola, nebo plechové disky?

Kromě volby pneumatik motoristé před zimou často řeší i to, zda zimní gumy obují na ocelové (plechové) ráfky, nebo raději zvolí atraktivnější slitinovou konkurenci neboli litá kola. Které jsou ve skutečnosti nejlepší? Každé z nich mají své výhody i nevýhody. Před zimou řidiči téměř rok co rok řeší koupi vhodných pneumatik. Málokteří z nich se však výrazněji zajímají o to, na jaký disk vlastně zimní gumy obují. Dnes jsou nejpopulárnějšími možnostmi plechové a slitinové ráfky. Obojí mají své výhody i nevýhody. Které z nich se vyplatí obout na zimu? Plechové disky kol poznáte už na první pohled podle toho, že vyplňují téměř celé kolo a většinou na sobě nesou ještě dodatečné plastové poklice. Méně atraktivní řešení, při kterém mnozí automobiloví nadšenci trpí, má své nepopiratelné benefity. Kvalitní ocelová kola jsou většinou o čtvrtinu až třetinu levnější, než srovnatelná litá kola. Nicméně ne nadarmo se říká, že KOLA DĚLAJÍ AUTO - a v tomto směru jsou jasným vítězem alu disky. Výhodou je i vyšší odolnost plechových disků kol. V zimě na nich tak snadno nevzniknou rýhy. Pokud by se tak náhodou stalo, servis těchto ráfků zvládnete i v domácí dílně - často je stačí jen přebrousit a přetřít ochranným nátěrem. Benefitem může být i fakt, že na rozdíl od hliníkových disků při enormním tlaku (například nečekaný průjezd výtluku) ty plechové jen pokrčí a relativně snadno je lze vrátit do původní podoby.

Rozumnější volba

Objektivně lze říci, že plechové disky kol zhoršují dynamickou stránku jízdních vlastností automobilu. Zpravidla jsou totiž těžší než slitinová konkurence, vozidlo se tedy musí vyrovnat s větší neodpružených hmotností. To se promítá i do vytížení tlumičů a pružin, které dostávají na frak víc, než by nutně museli. Automobil obutý na plechových discích se kvůli vyšší neodpružené hmotnosti zpráva méně mrštně. V zimě však tento fakt má i své benefity. Těžší a zpravidla užší kola se do sněhu zakousnou lépe a výrazně vám mohou usnadnit jízdu po vrstvě sněhu. Navíc plechové disky kol vyplňují téměř celou plochu kola, díky čemuž jsou aerodynamicky efektivnější než standardní slitinové ráfky s velkými mezerami mezi jednotlivými paprsky. Proti ocelovým ráfkem přes zimu tedy jednoznačně mluví jen fakt, že nejsou tak hezké. Existuje však hned několik dalších důvodů, pro které bychom efektní disky kol přes zimu na auto neobuli. Alu kola se vyznačují tím, že je lze mnohem spíše narušit povrchovými poškozeními. Servis či oprava ani v případě větších prolákliny zdaleka nejsou tak jednoduché jako u plechových kol. S atraktivnější volbou disků kol souvisí i vyšší vstupní a servisní náklady, zvýšená spotřeba či nižší jízdní komfort.

Radost jen přes léto

Je nepopiratelné, že přes léto, když řidiči mají chuť jezdit rychleji a řezat zatáčky, budou široké, ploché, tuhé a prodyšné slitinové ráfky mnohem lepší volbou, než ocelové. Na rozbitých zimních cestách, kde řidiči auta většinou nehoní, ale spíše jezdí opatrně a s ohledem na komfort, nicméně více oceníte "plecháče". Ale vše je o prioritách - ne nadarmo spousta řidičů jezdí na alu discích celoročně.   Slitinové ráfky jsou známé tím, že je lze mnohem spíše narušit povrchovými poškozeními. Servis či oprava ani v případě větších prolákliny zdaleka nejsou tak jednoduché jako u "Plecháč". S atraktivnější volbou disků kol souvisí i vyšší vstupní a servisní náklady, zvýšená spotřeba či nižší jízdní komfort. Radost jen přes léto Je nepopiratelné, že přes léto, když řidiči mají chuť jezdit rychleji a řezat zatáčky, budou široké, ploché, tuhé a prodyšné slitinové ráfky mnohem lepší volbou, než ocelové. Na rozbitých zimních cestách, kde řidiči auta většinou nehoní, ale spíše jezdí opatrně a s ohledem na komfort, nicméně více oceníte "plecháče".

Publikováno: 16. 09. 2020

Kategorie: Auto/moto

Autor: Alena Vybíralová