Jak čas strávený v přírodě posiluje mentální zdraví i imunitu?

Když přemýšlíme o tom, co znamená být zdravý, často nám přijdou na mysl věci jako zdravá výživa, spánek, pohyb a péče o sebe. To vše jsou samozřejmě klíčové aspekty zdravého životního stylu, ale výzkumy ukazují, že mnohým z nás může chybět klíčový prvek: čas strávený v přírodě. Jak ovlivňuje psychické zdraví a imunitu?

Efekt na psychické zdraví

Příroda není skvělá jen pro paměť a produktivitu – je vynikajícím prostředkem pro snižování stresu a podporuje pocity pohody. Studie z roku 2015 porovnávala mozkovou aktivitu zdravých lidí poté, co šli 90 minut v přírodním nebo městském prostředí. Zjistili, že ti, kteří se procházeli přírodou, měli nižší aktivitu v oblasti mozku spojenou s duševním přežvykováním (ruminací) – opakujícími se myšlenkami, které se zaměřují na negativní emoce. V jiné studii výzkumníci psychiatrické jednotky zjistili, že pobyt v přírodě snižuje pocity izolace, podporuje klid a zlepšuje náladu mezi pacienty. Pokud vám pobyt venku na delší dobu není po chuti, nemusíte to hrotit. Z výzkumů je patrné, že i krátké vystavení přírodním prostorům, poslouchání zvuků přírody nebo sledování přírodních scenérií pozitivní dopad na snížení hladiny stresových hormonů a mohou být prospěšné pro duševní zdraví. Případně si najděte nějakou aktivitu, která vás někam do lesa přitáhne doslova jako magnet. Spoustu vzrušení vám přinese třeba termovize.
Pokud se v sortimentu nevyznáte, vsaďte na osvědčené termovize Pard.

Posílení imunitního systému

Obnovující účinky přírody mohou pomoci snížit stresovou reakci těla, která, jak se zdá, pomáhá zlepšit celkové zdraví a imunitní odpověď. Existují však také určité důkazy o dalších faktorech posilujících imunitu, tedy v souvislosti s časem stráveným venku. Zatímco dýcháme čerstvý vzduch, zejména v lesích, dostáváme dávku fytoncidů, vzduchem přenášených chemikálií vydávaných rostlinami, které mají antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Když dýcháme tyto chemikálie, naše těla reagují zvýšením počtu a aktivity typu bílých krvinek nazývaných přirozené zabíječe, které bojují s infekcí. V jedné japonské studii vedl třídenní výlet v duchu „lesního koupání“ ke zvýšení aktivity přirozených zabíječských buněk po dobu více než 30 dní po výletu. Potřebujete snad další důvod, proč trávit méně času před obrazovkou a mnohem více času venku?

Publikováno: 28. 07. 2022

Kategorie: Zdraví

Autor: Alena Vybíralová