Jak snadno opravit barvu u plechového nábytku

Plechový a kovový nábytek si člověk pořizuje do dílny především proto, aby vydržel. Výhodou takového nábytku je, že pokud se o něj budete dobře starat, může sloužit po více generací. Kovový nábytek do dílny se většinou nerozbije, že byste ho museli nahradit – problémem nejčastěji bývá poškozený nátěr (často kvůli mechanickému poškození), případně koroze, která se může začít tvořit vlivem nepříznivých podmínek. Ani jedno však neznamená pro odolný plechový nábytek problém.

Jak postupovat v případě nového nátěru plechového nábytku

Nejdříve odstraňte nečistoty, starou barvu a mastnotu

Nezapomeňte, že v dílně vždy bude více nečistot a prachu, proto je důležité kovový nábytek před novým nátěrem pečlivě očistit a odmastit. Ze všeho nejdřív byste měli kovový nábytek zbavit prachu a hned poté, například pomocí ocelového kartáče a brusného papíru, začít odstraňovat starou barvu. Práci si můžete ulehčit také bruskou. Pokračujte, dokud se nezbavíte všech zbytků barvy a nedostanete se až na základní materiál konstrukce. Jakmile se dostanete na kov, natíranou plochu důkladně odmastěte buďto technickým benzínem nebo jiným speciálním přípravkem.

TIP: Samozřejmě není nutné vždy brousit celou konstrukci nábytku, pokud budete ošetřovat jen jeho kousek. Ideálně se ale zaměřte alespoň na celou součást konstrukce – celou nohu stolu, dveře skříňky a podobně. Nikdy nenanášejte barvu pouze na poškozený kousek, který není ošetřen a připraven – barva se nepřichytí a začne se rychle loupat.

Na nátěr zvolte vhodnou barvu

Samotné natírání kovového nábytku nebo jeho části, není nijak složité. Základem je vhodná barva. Vždy zvolte barvu na kov, má totiž jiné vlastnosti než třeba barva na dřevo a zaručí vám nejen nejlepší výsledek, ale také dlouhou životnost nátěru. Liší se možnosti nanášení barvy, nejčastěji je to nástřikem ve spreji nebo nátěrem pomocí štětce. Vybrat si můžete libovolně, barva nanesená nástřikem většinou vypadá lépe, ale pro kutily doporučujeme spíše štětec, protože natírání štětcem je snazší.

Nemusíte se omezovat jen na 2 vrstvy, pokud vaše barva vytváří tenký film, je vhodné využít klidně vrstvy 3 – sami po aplikaci druhé vrstvy uvidíte, jestli bude potřeba další vrstva barvy.

Jakmile máte správnou barvu, naneste základní nátěr. Slouží především jako podkladová vrstva pro druhou vrstvu nátěru, ale také chrání proti korozi. Základní vrstvu barvy naneste ideálně ihned po odmaštění. Poté nechte základní vrstvu dostatečně zaschnout (údaje o délce zasychání najdete na obalu barvy) a naneste druhou povrchovou vrstvu. Opět ji nechte dostatečně vyschnout.

A máte hotovo: výsledek vydrží opravdu dlouho

Jakmile takto zrenovujete plechový nábytek nebo jen jeho součást, můžete si být jisti, že je materiál chráněn na několik dalších let proti korozi a povětrnostním vlivům, částečně také proti mechanickému poškození. Nový nátěr má velmi dlouhou životnost, zpravidla i více než 10 let. Existují také barvy s extrémně dlouhou životností okolo 30 let. Renovace plechového nebo kovového nábytku se tak opravdu vyplatí.

Publikováno: 23. 08. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Alena Vybíralová