5 pravidel, která byste měli dodržovat při koupi karavanu

Rozhodli jste se, že si pořídíte vlastní karavan? Pokud jste zvážili všechna pro i proti, zřejmě se nemůžete dočkat, až ho zaparkujete před domem a budete se na něj spokojeně dívat z okna. A samozřejmě prvního výletu, byť to bude třeba jen do dvacet kilometrů vzdáleného kempu. V každém případě vám přijdou vhod následující tipy – budete-li se jich držet, minimalizujete veškerá rizika, která jsou s koupí karavanu úzce spjata.

Nepodléhejte prvnímu dojmu

První dojem je důležitý, nicméně v případě karavanu platí, že není dobrý nápad koupit první karavan, na který narazíte. Možná bude nejlepší a nakonec se k němu vrátíte, ale rozhodně se nenechte ovlivnit subjektivním pocitem – naopak se zaměřte na důležité faktory.

Seznamte se se standardy

Většina výrobců ctí nepsaná pravidla – karavany různých značek mají podobná rozložení i vybavení. Ale samozřejmě narazíte na výjimky. Proto se předem udělejte hloubkový průzkum trhu a udělejte si obrázek o tom, jak by měl vás budoucí karavan vypadat. Předejdete zjištění, že jste si pořídili „divný“ kousek. Zároveň je vhodné porovnat ceny – jedině tak se nepřeplatíte za karavan, jehož výbava neodpovídá standardní ceně.

Ne, skutečně nejde o nový karavan. V bazaru narazíte i na takto zachovalé kousky. Foto: karavany.burimex.cz 

Vyberte si interiér s optimálním rozvržením

Nejlíp uděláte, když bazar karavanů navštívíte společně s celou rodinou. Solidní prodejce (např. populární BURIMEX) vám umožní, abyste si karavan vyzkoušeli a rozhodli se pro model s vhodným rozvržením interiéru.

Na internetu karavany vypadají jinak

Na webu si o daném modelu můžete načíst všechny důležité informace, ale rozhodně byste se na něj měli zajet podívat osobně. Fotografie mohou být zavádějící a nedají se srovnat s fyzickou prohlídkou.

Karavan si důkladně zkontrolujte

Není zlato vše, co se třpytí. Platí to i o karavanech – bazarové kousky mohou být v perfektním stavu, ale také se může stát, že si za své těžce vydělané peníze pořídíte naleštěnou bídu. Zaměřte se především na hydroizolaci a použijte čich – pokud je interiér zatuchlý, nebo v něm dokonce ucítíte plíseň, dejte od karavanu ruce pryč. Co dodat závěrem? Snad jen to, že spoustu potenciálních problémů vám ušetří prodejce, který si zakládá na dobrém jménu a nabízí bazarové karavany v top stavu a s kompletní dokumentací. Třeba zmíněný BURIMEX.

Publikováno: 20. 02. 2019

Kategorie: Auto/moto

Autor: Alena Vybíralová