Univerzální kuchyňské kráječe

Připomínají malé cirkulárky, které si troufnou na chleba, veku, rohlíky, mazance, maso studené a teplé, salámy trvanlivé i měkké, sýry všeho druhu, zeleninu, ovoce a tak dále. Slibují, že nakrájí vše od tenkých až po silnější plátky v množství malém i velkém. Kruhový zubatý nůž pohání elektrický proud, potravina se vozí na posunovacím vozíku,zatímco ruka na ni lehce tlačí a chrániče chrání její prsty před zraněním.

Nebezpečí řezných poranění

Při krájení samotném je riziko řezných poranění poměrně nízké. Samozřejmě za předpokladu, že budete stále používat držák zbytků (také se mu říká přítlačník).

Nebezpečí číhá jinde – při zapínání.

Hned při stisku tlačítkového vypínače se u některých kráječů roztočí nůž a je-li vypínač umístěn v jeho těsné blízkosti, může to být pro prsty riskantní. Jejich výrobci si sice kryjí záda a v návodechupozorňují na to, abyste při zapínání použili palec, jenže – kdo na něco takového pomyslí třeba ráno.

 Máte-li své prsty rádi, vybírejte si z výrobků, které mají funkci „softstart“. Nůž se po zapnutí s malým zpožděním jemně rozběhne. Za bezpečnostní plus se dá považovat i momentový provoz: stisknete a držíte bezpečnostní pojistku zapnutí, poté tlačítkový vypínač a nůž se roztočí; uvolníte-li stisk vypínače, zastaví se. Pokud budete krájet větší množství, do trvalého provozu přejdete uvolněním bezpečnostní pojistky. Ostatně druhá ruka se hodí, aby mohla odebírat nakrájené potraviny zejména u těch kráječů, které nemají integrovanou servírovací (odebírací) misku. A když už jsme na misku narazili – ušetří vám trochu práce, protože se v ní zachytávají i drobky.

Výhoda speciálního nože?

Většina kráječů se prodává s jedním univerzálním nožem, který je v zásadě schopný krájet všechny potraviny. Některé modely mají navíc v příslušenství nůž speciální, případně si jej můžete dokoupit. Výrobci tvrdí, že speciální nože bez zubů jsou ideální na krájení masa a masných výrobků a dokonce i sýrů, neboť nářezy udělají ještě jemnější a tenčí než nože zubaté. Inu, jak se to vezme. V některých případech byl speciální nůž skutečně o něco lepší, někdy nebyl mezi ním a normálním nožem žádný rozdíl, a někdy dopadl dokonce hůř. Do hladka vybroušené nože měly často problémy, když se jim „naservíroval“ lovecký salám s tvrdou slupkou. Tvrdost nožů dopadla u všech přístrojů »velmi dobře« až »uspokojivě«. Dodejme v této souvislosti, že se tvrdost oceli na výsledku krájení a řezání příliš neprojevuje, spíše vůbec ne.

Napevno, nebo volně?

Některé kráječe potravin umožňují pevnou montáž na kuchyňskou linku nebo zvedací či sklápěcí desku, některé jsou přenosné (sklopné). Máte-li v kuchyni dostatek místa, nemusíte příliš přemýšlet, po kterém kráječi sáhnout. Přenosné kuchyňské spotřebiče sice vyjdou levněji, ale musíte počítat s tím, že ne vždy mají zcela stabilní konstrukci. Pozná se to na rovnoměrnosti řezu – rozdíl šířky na začátku plátku (to, co nejdříve přišlo do stroje) a na jeho konci (to, co stroj opustilo).

Budete-li kráječ používat „navolno“, nesmíte mu dovolit, aby po pracovní ploše klouzal. Plocha, na které kráječ stojí, musí být rovná a suchá. Potom jeh pryžvé nožičky spolehlivě fungují.

Top Kuchyňské kráječe
// <![CDATA[ document.write(''); // ]]> //

Publikováno: 05. 09. 2012

Kategorie: Interiér

Autor: Alena Vybíralová

Tagy: kuchyňské kráječe