Jaké jsou nejčastější poruchy ojetých aut?

Přemýšlíte nad koupí ojetého auta? Toto rozhodnutí s sebou přináší riziko nutných oprav, které mohou nákup výrazně prodražit. Viz následující seznam nejčastějších neduhů nejprodávanějších modelů aut, které jsou  na poruchy nejvíce náchylné. Většina motoristů v České republice nakupuje raději ojeté automobily, což je pochopitelné, protože nemáme tak tučné výplatní pásky jako naši západní sousedé (pro srovnání: průměrný rakouský plat je 2,5× vyšší, ale ceny vozidel jsou stejné jako u nás). Avšak co by mělo jako první zajímat kupujícího, je spolehlivost a tedy technický stav automobilu. Narazili jste snad na nabídku, ve které autíčko vypadá na první pohled luxusně, ale má podezřele nízkou cenu? V takovém případě si položte otázku: Bude vůbec schopné jízdy? Pokud ano, tak jak dlouho? Jste ochotni koupit nablýskaný automobil a riskovat, že budete muset do něj investovat tisíce a možná i desítky tisíc korun? V některých případech se opravdu vyplatí investovat již při koupi do auta v lepším stavu a vyhnout se tak zbytečným nákladům, které by vás mohly překvapit dříve, než byste čekali. Je nutné si však uvědomit, že rozhodující nemusí být věk vozidla a počet ujetých kilometrů. Odborníci z pobočky autoservis Děčín (provozuje AUTOKLUBY s.r.o.) upozorňují, že důležitá je prokazatelná servisní historie podložená doklady – ta vám řekne mnohem více. Auto staré pět let, které má najeto 50 000km může být v horším stavu, než desetileté auto se 150 000 - 200 000km. Podkladem pro následující žebříček se staly pojištěné smlouvy britské pojišťovny Warranty Wise. Z nich vytvořila 10 nejčastěji se vyskytujících poruch a ke každé přidala 3 modely, které byly nejčastěji zasaženy. Vozidla v žebříčku mají maximálně 12 let a ujetých do 193 000km. Žebříček je spíše orientační, neboť vozidla v něm patří mezi nejprodávanější a nedá se určit, o který modelový ročník jde.

1. PŘEVODOVKA

Celkem bylo monitorovaných skoro 5 000 oprav. Podíl převodovky dosáhl 8,4% ze všech závad, drahá oprava převodovky se dostala tedy na první místo.
 1. Opel Astra
 2. VW Golf
 3. BMW 3

2. ELEKTROINSTALACE

8,2% podíl získal problém s elektrickou instalací. V autech přibývá stále více a více technologií, takže je pochopitelné, že i problémů s nimi spojených přibývá.
 1. BMW 3
 2. Opel Corsa
 3. Audi A3

3. SPOJKA

Je známo, že cena za opravu spojky spolu s převodovkou může stát nekřesťanské peníze. A čím více najetých kilometrů máme, tím roste pravděpodobnost spálení nebo prokluzování spojky. Problémy se spojkou dosáhly 7,8%.
 1. Opel Astra
 2. Ford Focus
 3. VW Golf

4. TURBODMYCHADLO / TURBO

Aby vám turbo vydrželo dlouho a bez závady, je nutné naučit se s ním jezdit. Jinak vás samotná oprava, repas nebo výměna turba může stát pěkný balík peněz. Turbo se nachází na 4. místě v tomto žebříčku s podílem 4,7%.
 1. Ford Focus
 2. VW Golf
 3. BMW 3

5. BRZDY

Nikdo z nás by asi neriskoval sednout do automobilu s poškozenými brzdami. Základem pro bezpečnost vozidla a pasažérů jsou perfektně a kvalitně fungující brzdy. Poruchovost turba a brzd byla v tomto žebříčku stejná, a to 4,7% podíl.
 1. VW Passat
 2. Land Rover Discovery
 3. BMW 3

6. ALTERNÁTOR

Vyměnit alternátor vás nemusí stát velkou dávku námahy, ale určitě to pocítí vaše peněženka. Se 4,3% podílem se řadí na 6. příčku.
 1. Opel Astra
 2. Land Rover Discovery
 3. Ford Focus

7. TĚSNĚNÍ HLAVY VÁLCŮ

Průnik oleje do chladicí kapaliny a bílý kouř z výfuku jsou příznaky této poruchy, která vás stejně jako ostatní může stát velmi draho. Pokud problém nevyřešíte, můžete dojít do stádia, kdy vám odejde celý motor. Podíl této poruchy je o něco nižší než o turbodmychadla, a to 3,1%.
 1. Opel Corsa
 2. Citroen C3
 3. Peugeot 207

8. KONDENZÁTOR KLIMATIZACE

Přežít horka bez klimatizace je v dnešní době horor. Jako každá část automobilu si žádá klimatizace pravidelný servis, který je levnější než samotná výměna nebo oprava. Porucha klimatizace má stejný podíl jako prasklé těsnění hlavy válců, neboli 3,1%.
 1. VW Golf
 2. Opel Zafira
 3. Audi A4

9. EGR VENTIL

Pro snížení emisí se využívá systém recirkulace výfukových plynů (EGR) a nachází se v každém vozidle. Závady s EGR se objevily v 2,9% případů.
 1. Land Rover Discovery / Discovery Sport
 2. Opel Astra
 3. VW Transporter

10. OVLÁDÁNÍ OKEN

Auto s klikami pro otevírání a zavírání oken je spíše vzácnost. Elektrická okna však přinesly s komfortem i novou závadu. Porucha ovládání oken se vyskytla v 2,2% případů.   Renault Mégane Renault Scénic Audi A5

Publikováno: 02. 03. 2021

Kategorie: Auto/moto

Autor: Alena Vybíralová