4 praktické tipy, jak řídit bezpečněji

Během prvního čtvrtletí roku 2002 došlo na českých silnicích k 20 722 nehodám. Zemřelo 102 osob, 257 bylo zraněno těžce a 3 603 lehce. V případě 883 nehod byl na vině alkohol, ve 2 263 případech nedání přednosti v jízdě, v 219 případech nesprávné předjíždění a zdaleka nejčastěji – v 2 956 případech nepřiměřená rychlost. Pokud vás statistika vyděsila, chovejte se za volantem zodpovědněji. Začněte dodržovat pravidla tzv. defenzivní jízdy, předvídejte a vyhýbejte se krizovým situacím.

1. Řiďte s bystrou myslí

To, že byste za volant neměli (a dle zákona ani nesmíte) usedat pod vlivem alkoholu nebo drog, které mění vnímání, určitě víte. Ale kolikrát jste řídili unavení nebo plní emocí? I tyto faktory mohou negativně ovlivnit rozlišovací schopnosti (např. si neuvědomíte, že dopravní značení vodorovné v daném úseku zakazuje předjíždění), jakožto i odhad rychlosti či vzdálenosti.

2. Respektujte pravidla silničního provozu

Mnoho řidičů dopravní předpisy nedodržuje. Nezapínají si pásy, nedodržují bezpečnou vzdálenost mezi vozidly a nic jim neříká ani předepsaná rychlost. Nebuďte jako oni a nezapomeňte, že smyslem pravidel silničního provozu je minimalizace rizik a větší bezpečnost na silnicích.

3. Snažte se předvídat

Bez ohledu na to, že právě projíždíte důvěrně známým úsekem, vždy buďte v pozoru a připravte se na potenciální překážky. V případě zhoršené viditelnosti nebo jízdních podmínek přizpůsobte styl jízdy (snižte rychlost).

4. Sledujte značení před křižovatkou

K mnoha dopravním nehodám dochází při průjezdu křižovatkou. Řidiči mnohdy nepočítají s tím, že se zelené světlo v okamžiku přepne na červenou, případně do křižovatky vjíždí dříve, než jim semafor zelenou signalizuje. Proto před křižovatkou bedlivě sledujte značky (samozřejmě platí nejen pro dopravní značení v Praze u komplikovanějších křižovatek, ale i pro zdánlivě jednoduché křižovatky) a buďte připraveni zareagovat na vozidlo, které vám zkříží cestu, i když máte přednost. Všem řidičům přejeme bezpečnou a příjemnou jízdu bez nehod!

Publikováno: 30. 05. 2020

Kategorie: Auto/moto

Autor: Alena Vybíralová