Péče o zlaté náušnice v několika krocích?

Udělejte si radost novým šperkem, poskytněte mu správnou péči a on se vám odvděčí svou odolností. Zásadní kategorii, kde je třeba vědět, jak se ke klenotům chovat tvoří zlaté šperky, kde se dá očekávat trochu vyšší investice. Chráníte tak nejen svůj šperk, ale rovněž i vložené peníze a případný výnos. Od zlatých šperků klienti očekávají především kvalitu a mnohem delší životnost. U zlatých náušnic, které si jistě přejete užívat každý den, je důležitá především péče, kterou náušnicím poskytnete. Od tohoto bodu se pak odrazí především to, jak dlouho vám budou sloužit bez případných povrchových změn, které jsou vždy nežádoucí.

Vy své zlaté náušnice neodkládáte?

Existuje několik agresivních činitelů, které negativně ovlivňují povrch a dokonce i tvar zlatých náušnic. Nejčastější chybou a příčinou povrchových změn zlatých šperků jsou lázeňské procedury a koupele, které výrazným způsobem snižují odolnost a zlaté náušnice vám tak mohou po krátkém čase zčernat. Koupele a wellness procedury obsahují síru nebo jiné látky, které zlatu rozhodně nesvědčí. Další riziko se skrývá za naším potem - především pak při nemoci. Vysoká horečka v kombinaci s nadměrným pocení a předepsanými medikamenty narušují povrchovou strukturu nošených šperků. Nejohroženější skupinou šperků se pak stávají dětské náušnice, dětem rostou první zoubky a všeobecně se více potí. Zachovejte správný tvar zlatých náušnic a každý večer před spaním je raději odložte do šperkovnice. Zlato patří mezi měkké drahé kovy, které při určitém tlaku mohou změnit svůj tvar a náušnice tak zdeformovat.

Zapínejte své náušnice správně

Při každé manipulaci s náušnicemi a jejich sundaváním by jste měli být opatrní. Zaměřte se na to, jak zacházíte právě s jejich zapínáním. Ze všeobecného hlediska se doporučuje eliminovat hrubou sílu. Velice snadno si tak náušnici trvale poškodíte. Pak už nezbývá nic jiného než oprava od profesionálního zlatníka. Při nákupu nových zlatých náušnic se obraťte přímo na prodejce, ať vám zapínání a jeho používání objasní. Obvykle jsou totiž uzávěry vybaveny pojistkou, která zabraňuje případné ztrátě náušnic. Pokud se vám zdá, že zapínání nepruží nebo nezacvakne jako obvykle, náušnice nenoste a navštivte nejbližší zlatnictví, kde vám jistě od poškození pomohou.

Jednoduché řešení - oprava

Opravu zlatých šperků vždy podstupujte jen u zkušeného zlatníka. Ceny za menší opravy nebývají nijak vysoké a vy budete mít jistotu, že nedojde ke znehodnocení případně ke ztrátě zlatého šperku. Zčernání zlata není až tak velký problém, jedná se totiž o snadno opravitelnou povrchovou změnu šperku. Rozhodně se nesnažte zvolit cestu radikální úvahy a čištění podle babských rad se vyhněte. Šperk si nechte odborně a mechanicky vyčistit ve zlatnictví. Pro zlatníky je to naprostá rutina a vy získáte jistotu perfektního výsledku. Náušnice z bílého zlata mohou rovněž zčernat, a ve výjimečných případech se na povrchu objevují tmavé flíčky. V takové situaci se náušnice z bílého zlata musí nechat porhodiovat. Jde o speciální metodu či proces, kdy se náušnice ponoří do připravené galvanické lázně, a jejich povrch tak získá opět krásný kovový lesk jako při nákupu.

Publikováno: 16. 11. 2020

Kategorie: Rady & Tipy & Návody

Autor: Alena Vybíralová