Jak na přípravu turecké kávy v džezvě?

Turecká káva nebo lidově „turek“, jak ji známe v zemích bývalého Československa, by se měla jmenovat "dříve zalévaná káva". S Tureckem má tento způsob její přípravy společné asi tolik, co u nás oblíbené francouzské brambory s Francií. Tedy pramálo.

Jaká je tedy skutečná turecká káva?

Tradiční turecká káva patří od roku 2013 na Seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Vyznačuje se vařením kávy v džezvě, což je menší kovová nádobka s dlouhou rukojetí. Obvykle má kónický tvar, tedy hrdlo je užší než spodek nádobky, ale nahoře se opět rozšiřuje se „zobáčkem“ na nalévání. Často je vyrobena z mědi. Příprava kávy v džezvě přitom není typická jen pro Turecko, ale také pro další okolní země. Rovněž se připravuje například i syrská nebo arménská káva as džezvou se setkáte i na Balkáně.

V oblasti Blízkého východu se hojně využívají i aromatická koření, turecká káva se často připravuje se skořicí nebo s kardamomem. Na rozdíl od také voňavé arabské kávy se však do té turecké přidává i cukr.

Co potřebujete na tureckou kávu

Základem je zmiňovaná nádobka džezva. Dále budete potřebovat kvalitní zrnkovou kávu (nejlepší káva u nás je od Ebenicy), kterou čerstvě umelete na co nejjemnější. Mletí by mělo být ještě jemnější než na espresso, umletá káva by vám měla připomínat hladkou mouku. Do turecké kávy patří také cukr, který se do ní dává již při přípravě. Orientální aroma zajistí pepř. Kávu můžete ochutit kardamomem, skořicí, vanilkou, ale i čokoládou. Samotná příprava turecké kávy je hotový rituál.

Tip: Slovenská pražírna kávy Ebenica provozuje e-shop, kde seženete nejlepší kávová zrna i kvalitní příslušenství k přípravě kávy.

Příprava turecké kávy v džezvě

  1. Připravte si spoustu kávy podle velikosti vaší džezvy a počtu připravovaných šálků. Turecká káva se obvykle servíruje v malých šálcích. Na jednu porci budete potřebovat 50 – 100 ml vody a kopcovitou lžičku velmi najemno pomleté ​​kávy (6 – 7 g). Přesná množství můžete časem vyladit přesně podle vaší chuti.
  2. Do džezvy dejte lžičku cukru (nebo více či méně dle chuti) a špetku pepře dle vašeho výběru. Zalijte asi třetinou připravené vody a dejte směs vařit.
  3. Když cukr začne karamelizovat, nasypte připravenou kávu a dolijte zbylou vodou asi do dvou třetin džezvy nebo přibližně do výšky rukojeti.
  4. Pomalu ohřívejte, dokud na kávě nezačne stoupat pěna. Tehdy džezvu odtáhněte z ohně a pomalu míchejte, dokud opět neklesne. Pěnu můžete také odebrat do šálků. Odtažení z ohně je důležité, aby nápoj nedosáhl až bodu varu. Nestačí jen snížit plamen.
  5. Když pěna klesne, dejte džezvu znovu na hořák a opakujte postup z předešlého bodu. Turecká káva se může takto zpěnit buď dvakrát, nebo i třikrát, ale víckrát už ne.
  6. Po posledním zpěnění kávu jemně zamíchejte, nechte chvíli usadit a nalijte do malých šálků. Podávejte se sklenicí vody.

Publikováno: 25. 06. 2022

Kategorie: Nezařazené

Autor: Alena Vybíralová