7 rad pro větší úspory

Rádi byste ušetřily? Určitě to pujde, rezervy se najdou ve většině domácností. Poradíme vám, na co se zaměřit a kde naopak nemá cenu stahovat výdaje ještě více.

1. Pomohou nové a úsporné spotřebiče, jako je lednička a myčka?

Ano, pokud jsou vaše stávající šest a více let staré, má smysl uvažovat o nových, protože jejich spotřeba bude výrazně nižší. Nicméně třeba u myčky už se zásadně nesníží – méně vody už zkrátka na umytí nádobí nestačí, a proto nemusí být rozdíl zásadní, takže investice se vám vrátí až za několik let. Pokud uvažujete o myčce vůbec poprvé, počítejte s tím, že největší úspora se krom vody, týká času, na druhou stranu například mycí prostředky do myčky jsou dražší než ty na ruční mytí. V ledničce byste měli mít teplotu kolem pěti nad nulou, v mrazáku minus osmnáct. Chladit či mrazit na nižší teploty je zbytečné a drahé.

2. Jiný dodavatel elektřiny a plynu

To se skutečně může vyplatit, ale nechte si změnu skutečně propočítat i s ohledem na možný vývoj cen energii a s ohledem na to, čím topíte nyní a čím byste rádi topili do budoucna, protože zdánlivě výhodné nabídky tím mohou padnout. Moc nevěřte dealerům, kteří chodí po domácnostech a nabízejí rovnou k podpisu smlouvy s jiným tarifem či dodavatelem.

3. Myslete na úspory při žehlení či ohřívání vody

Měli byste žehlit jen prádlo, které je suché „akorát“, protože přeschlé nebo naopak ještě vlhké jsou na žehlení náročnější, a padne tak na něj více energie. Myslete také na pořadí při žehlední, až stáhnete nejvyšší používanou třeba na žehlení bavlny či lnu, využijte zbytkové teplo na vyžehlení citlivějších tkanin třeba z umělých vláken. Detaily rozhodují i při používání varné konvice, do které dávejte jen tolik vody, kolik skutečně potřebujete.

4. Jak setřit na jídle

Tady platí, že rozhodně nikoli za každou cenu. Protože příliš levné potraviny mají hned několik záporů, například bývají plné tuků a cukrů, případně barviv a ochucovadel. Navíc nákup velkých zdánlivě výhodných balení není příliš ekonomicky efektivní, protože taková balení se většinou snědí dříve než by se snědlo stejné množství jídla nakupované postupně. Naopak se vyplatí nakoupit například větší množství masa a naporcovat do mrazáku.

5. Odstraňujte vodní kámen

A to nejen z varných konví, praček a myček, ale také z topných spirál ohřívačů vody, protože s jejich zanášením učinnost těchto zařízení klesá a k ohřevu stejného množství vody potřebují mnohem více energie.

6 . Nepřetápějte v zimě místnosti

V ložnicích či dětských pokojích starších studentů, jejichž obyvatelé jsou přes den ve škole nebo v práci, nemá smysl zbytečně moc topit a ani v noci by tu nemělo být více než osmnáct nebo dvacet stupňů. Více topte jen v kuchyni, pokojích malých dětí a obytném pokoji, naopak nevytápějte neobydlené prostory, jako je chodba či pokoj pro hosty, ty jen temperujte.

7. Vypněte stand by režim

Pokud chcete ušetřit ještě více, úplně vypínejte přístroje, které běží na stand by režim, ale budete si k tomu muset pořídit prodlužovačku se spínačem, protože některé přístroje nejdou vypnout jinak než odpojením ze sítě. Jinak na nich stále běží například hodiny, to se týká i mikrovlnných trub a podobně. Některé nové televize mají i tlačítko naprostého vyplnutí, ale kupovat je jen kvůli tomu se nevyplatí. Při plánovaném nákupu nového přístroje to však stojí za zvážení. //

Publikováno: 03. 11. 2012

Kategorie: Interiér

Autor: Alena Vybíralová

Tagy: úspory v domácnosti