Co letí v ložnicích?

Zřízujete novou ložnici? Předěláváte starou? Pak se držte tří jednoduchých pravidel: snažte se zařídit jí jen tím nejnutnějším, držte se jednotného stylu a nešetřete na matracích.
Top Ložnice
// <![CDATA[ document.write(''); // ]]> Zatímco postel můžete v nejhorším případě použít starou a například jí přetřít, z matrace klidně učiňtě nejvyšší výdaj, který vás při zařizování ložnic čeká. Není sice vidět, ale o tom, jak dobře se vám bude spát a jak moc se budou ozývat například vaše záda, rozhoduje právě ona. Ideální je obrátit se na některou specializovaných fiem a nechat si od nich s výběrem poradit, protože dokáží vyhodnotit i věci, na které byste možná ani ohled nebrali. Pokud však můžete koupit i nové postele, je to samozřejmě lepší, už proto, že díky tomu může vaše ložnice získat úplně nový vzhled. Berte přitom ohled na zařizovaný prostor - do ložnice v panelovém domě se nehodí postele z masívu ani v historizujícím stylu, které však mohou vyniknout například ve starém domě s vysokými stropy. Do letité stavby však můžete použít i moderní nabytek jednoduchých tvarů a využít tak lehce provokativního kontrastu stylů pro lepší pocit. V každém případě se snažte ložnici zarovnat nabytkem co nejméně – pokud tu například budete mít i skříně, zvažte instalaci vestavěných namísto klasických almar, protože působí méně rušivě, zvláště v malých místnostech. Ty jsou i v mnoho nově stavěných rodinných domech.

Nepřežeňte to s barvami

Není důvod, proč se v ložnicích vyhýbat barevným stěnám, ale platí, že barvy by měly být tlumené. Výrazné barvy ruší spánek a navíc se brzy okoukají. Ideální je světle zelená nebo modrá. Červená, oranžová či žlutá se doporučit nedají, protože spíš povzbuzují. Můžete také barvou natřít jen jednu stěnu, nejlépe tu za čelem postele, v tom případě může být i výraznější. Nebo na tuto stěnu nalepte jednu z moderních tapet, jde o výborný prostředek oživení interiéru, jen je třeba myslet na to, aby ladila s nabytkem či podlahou. A pokud zvolíte výrazný vzor, neměl by se tlouci ani s ložním prádlem, které by v tom případě mělo být klidně barevné, ale bez vzoru. Se vzory v ložnici vůbec raději opatrně. Naštěstí není problém vybrat povlečení ladící se stylem vašeho zařízení – kostkovaný kanafas na chalupu, moderní desing do moderních bytů.

Žehlení do ložnice nepatří

Nedělejte z ložnice ani odkladiště věcí, ani restů v domacích pracích, nevyžehlené prádlo rozhodně skladujte jinde a stejně tak žehlící prkno. Jen si to představte, že by jim patřil poslední pohled před usnutím a první po probuzení. Naopak nezapomeňte na noční stolky, pokud možno se zásuvkami či uzavíratelné, do kterých si můžete schovat rozečtené knihy a časopisy nebo léky, které užíváte. Díky tomu bude vaše ložnice vypadat vždy uklizeně, což rovněž přispívá k většímu uvolnění a lepšímu spánku.

Nezapomeňte na věšáky

Možná se vám líbí stojan na oblečení zvaný sluha , ale zvláště pro malé prostory to není žádná výhra, všude bude překážet. Nicméně v ložnici by měl existovat zůsob, jak dosáhnout toho, aby se po zemi neválely kousky oblečení – poohlédněte se proto po nějakých věšácích, dají se přidělat i na dřevo do místnosti či na dveře šatní skříně, případně existují i různé nápadité varianty k zavěšení na zeď, které mohou svým způsobem rovněž ložnici dotvořit.
Top Ložnice
// <![CDATA[ document.write(''); // ]]> // _ // ]]>

Publikováno: 19. 10. 2012

Kategorie: Interiér

Autor: Alena Vybíralová

Tagy: ložnice