10 chyb, které pravděpodobně při přípravě kávy děláte (a jak je napravit)

Pokud vás běžný příliv kávičkářských memes na vašich sociálních sítích dostatečně nenavedl k zbožňování ranní šálky kávy, podívejte se na toto - každý den si kávu vychutnává 75% Čechů. Z toho 60% si vaří kávu doma. Pokud patříte mezi lidi, kteří si raději vaří kávu doma, myslíte si, že zvládáte připravit perfektní šálek kávy? Zní to velmi jednoduše - kávová zrna, voda a teplo - ve skutečnosti je to ale mnohem složitější. Sesbírali jsme pro vás 10 nejčastějších chyb, které při vaření kávy pravděpodobně děláte i vy, a rovněž se dočtete, jak se těchto chyb zbavit.

1. Nepoužíváte čerstvou kávu

Když se kávová zrna upraží, vypouštějí oxid uhličitý - proces známý jako oxidace. Čím déle se zrna odplyní, tím více ztrácejí na své chuti. Proto nedoporučujeme kupovat velké množství kávy. Pokud je to možné, kupujte si kávu každý týden a určitě zkontrolujte datum pražení (vyberte si ten nejaktuálnější). Ačkoliv datum spotřeby u kávy nemusí vždy vypršet rychle, její chuť a čerstvost je kapitola sama o sobě.

2. Kávu nevážíte

"Nezáleží na tom jak kávu vaříte nebo co na její vaření používáte. Nejdůležitějšími prvky jsou váha, mlýnek a voda”, říká Bailey Manson, manažer programu vzdělávání a služeb v Intelligentsia Coffee. "Abyste využili potenciál kávy naplno, bez těchto tří prvků to bude téměř nemožné." Pokud si chcete připravit plnohodnotný šálek kávy, je třeba kávu vážit malou kuchyňskou váhou.

3. Používáte příliš mnoho nebo velmi málo kávy

Pokud přidáte příliš mnoho zrn, pravděpodobně vám vznikne až zbytečně silná káva. A pokud použijete zrn málo, dostanete naopak vodnatou, slabou kávu. "Doporučujeme začít s poměrem 1:18 kávy k vodě, který vám zaručí vynikající celkovou úroveň vyluhování a maximalizuje chuť vytaženou z mleté ​​kávy," říká Manson. Tento zlatý poměr se dá přeložit jako 1 g kávy k 18 g vody. Pokud nevlastníte kuchyňskou váhu, 1 polévková lžíce kávy je přibližně 5 g a 1 g vody se rovná 1 ml vody. Pamatujte si: "Šálek" kávy podle různých druhů vaření není 230 ml. Zkontrolujte si čárky na vašem kávovaru, abyste lépe věděli kolik vody použít.

4. Neskladujete kávu správně

Kávu je třeba skladovat na tmavém, chladném a suchém místě mimo trouby nebo okna. Namísto toho, abyste si kávu nechávali v hnědém voskovém pytlíku, ve kterém jste kávu koupili (ty s chabými kovovými úchyty, které by měly těsnit), vyberte pro optimální čerstvost nepropustný neprůhledný obal, například nerezovou ocel. Jakýkoliv vzduchotěsný obal bude fungovat, určitě se však vyplatí investovat do speciálně vyrobených nádob na kávu, které jsou vybaveny ventilem k vytištění kyslíku - nepřítel kávy číslo jedna.

5. Nefiltrujete vodu

Filtrovaná voda je jedním ze tří nejdůležitějších prvků na přípravu vynikající kávy. SCA (Speciality Coffee Association) vytvořilo pokyny pro vaření vody. Ve zkratce, voda by měla být čistá, čerstvá, bez zápachů, absolutně průhledná a bez chlóru. SCA také poskytuje cílové hodnoty pro pH, tvrdost vody, zásaditost a celkové množství rozpuštěných pevných látek. Filtrací vody před vařením se můžete k těmto normám přiblížit a zajistit tak skvělý výsledek. Filtry (buď ledničky, džbány nebo faucetové filtry) s aktivním uhlím mohou odstranit z vody nečistoty, pachy a chlor.

6. Nepoužíváte vodu správné teploty

Pokud již používáte jakoukoliv metodu přípravy kávy, voda by měla mít vždy teplotu mezi 90 a 95 °C. Pokud děláte French press, překapávanou kávu nebo jiný ruční způsob přípravy, SCA doporučuje přivést vodu do bodu varu, odstavit a nechat ji minutu odstát předtím, než ní zalijete kávu.

7. Nemelete kávu před každým vařením

Pokud si opravdu chcete dopřát skvělý šálek kávy, investujte do kvalitního mlýnku. Ve srovnání s již mletou kávou, má čerstvá káva nesrovnatelně více chuti a svěžesti. "S mlýnky je to komplikované," říká Manson. "Lidé většinou nechtějí utrácet tisíce korun za kvalitní mlýnky." I když koupíte čepelový mlýnek za 500 Kč a méně, s mlýnkem s keramickými nebo ocelovými mlecími kameny si můžete dopřát lepší kávu, protože umí mlít kávu rovnoměrněji.

8. Používáte neumyté pomůcky

Při přípravě kávy se může nasbírat mnoho nečistot ve formě kávových olejů, bakterií, kvasinek a plísní (trochu znepokojující, že?). Tyto nečistoty jsou nejen nežádoucí, ale mohou také změnit chuť vaší kávy, a to vytvářením hořkých a zatuchlých chutí. Po každém použití očistěte svou karafu mýdlem a vodou (totéž platí pro French pressy, zařízení na překapávanou kávu a jiné varné zařízení). Také byste měli odvápňovat kávovary každé tři až šest měsíců, abyste odstranili nahromaděné minerály, protože v průběhu času se vápník a hořčík ve vaší vodě může shromažďovat v hadičkách a vodní nádrži.

9. Nepřemýšlíte nad doplňky do kávy

Dáváte si svou kávu bez mléka, ale s cukrem? Výzkumy tvrdí, že většina z nás, přibližně dvě třetiny lidí, pravidelně konzumují kalorické "doplňky", jako je smetana a cukr v kávě. Studie také zjistila, že ti, kteří se rozhodnou nepít klasickou černou kávu, obvykle přijímají každý den asi o 70 kalorií více, přičemž kalorie pocházejí z přidaného cukru a tuku. Není pochyb, že mléko, smetana, nebo cukr umí změnit chuť nápoje a zredukovat hořkost, přicházíte však o pravou chuť kávy. S těmito doplňky to nepřehánějte, a místo toho si vyberte kvalitní ingredience, jako je organické mléko či smetana, nebo rostlinné mléko (nezapomeňte zkontrolovat, zda je bez přidaných cukrů). Namísto umělých sladidel nebo rafinovaného cukru můžete také zkusit trochu javorového sirupu nebo medu.

10. Přeháníte to s kofeinem

I když má káva mnoho působivých zdravotních benefitů, příliš mnoho kofeinu může mít nepříznivé účinky, jako jsou bolesti hlavy, úzkost, nespavost a žaludeční potíže. Pro většinu zdravých dospělých se považuje za bezpečných až 400 miligramů kofeinu denně (což představuje asi čtyři šálky kávy s objemem přibližně 180 mililitrů). Mějte na paměti, že pokud vaříte příliš kávy nebo se na kávu někam vyberete (například Starbucks je notoricky známý pro vysokou hladinu kofeinu), můžete dosáhnout 400 miligramů mnohem rychleji. Zdroje: https://sca.coffee/ https://www.baristainstitute.com/ https://lazenskakava.cz/

Publikováno: 30. 04. 2020

Kategorie: Gastronomie

Autor: Alena Vybíralová