Zabraňte pracovním úrazům

V posledních týdnech a měsících slýcháme v médiích o různých nehodách, ať už v práci nebo doma. Jak se říká, náhoda je blbec, a někdy stačí i jen malá nepozornost a úraz je na světě. Jsme jen lidé, občas máme myšlenky jinde, přemýšlíme nad důležitým životním rozhodnutím, nebo se jen prostě nevíme soustředit. Pak to už k nehodě není daleko. Drobná poranění, odřeniny či dokonce zlomeniny, jsou tak poměrně běžné. Tímto však můžete zabránit nejen ostražitostí ale i vhodným pracovním oděvem. Někdy stačí málo a následky mohou být i trvalé. Při práci se stroji by náš oděv neměl být příliš velký, zabrání se tak vtažení končetiny do pohyblivých části. Tyto by měly být samozřejmě zakryty, avšak ne vždy je to možné. V tom případě stačí skutečně jen okamžik a vážné zranění je jisté.

Důležitým ochranným prvkem jsou samozřejmě i pracovní rukavice. Tyto ochrání nejen od zadřených třísek při práci s dřevem či kovem, ale i od vážnějších škrábanců a odřenin. Také by však měly být správné velikosti, aby spíše nepřekážely než pomáhali. Rukavice jsou nezbytností nejen při manuální práci, ale i jako ochrana před chemikáliemi.

Ve většině výrobních podniků se nejčastěji používají montérky. Tento druh oděvu však nechrání jen naše zdraví, zejména před drobnými pracovními úrazy, ale i naše tělo před nečistotami. Ne každý může pracovat v čistém prostředí, a tak dělníci fasují tento oděv. Tyto jsou totiž svým střihem ale i materiálem přizpůsobené do náročných podmínek. Jen tak snadno se neroztrhnou, odolnost vůči mechanickému opotřebení je také poměrně vysoká, a navíc díky různým kapsám jsou i velmi praktické.

Publikováno: 02. 02. 2023 / Aktualizováno: 21. 05. 2013

Kategorie: Bydlení

Autor: Alena Vybíralová