Využití diamantových nástrojů

Každý kutil to jistě dobře zná. V dobré víře si mnohdy na popud lákavé reklamy nakoupí univerzální nářadí a nástroje v naději, že s nimi snadno pracuje nebo vyrobí vše, na co si jen vzpomene. Problémy na sebe ale někdy nedají dlouho čekat. Jde častokrát právě o odolnost nástrojů: vrtáků, brusných kotoučů nebo pil. Tam, kde jiné výrobky selhávají, přichází na řadu diamantové nástroje. Sice si za ně člověk utratí o nějakou korunu víc, než možná předpokládal, ale investice do nich se stokrát vyplatí.

Diamantové nástroje mají oproti standardním tvrdokovým rozhodně delší životnost, vyšší výkonnost a kvalitu opracování si udržují stále stejnou po celou dobu své fyzické životnosti. U těchto nástrojů velmi záleží na správném používání a kvalitním servisu. S diamantovými nástroji je nutné manipulovat zvláště opatrně a doporučuje se je uchovávat a hlavně transportovat vždy v kvalitním obalu.

Diamantové nástroje se obecně dělí na řezné, brusné a vrtné. V podstatě záleží na účelu, pro který mají být využity. Jedná se tedy o již sofistikované pomocníky, ne nějaké pouhé univerzální náhražky, které lákají nápadně nízkou cenou a někdy také přehnanou reklamou, na níž je málo co pravdy.

Využití diamantových nástrojů je vskutku široké, hodí se především na tvrdé materiály, které klasickým nástrojům například z kalené oceli zcela odolávají. Opracovávat s nimi můžete různé slitiny, například slinuté karbidy, hodí se také na plošné sklo, sklářský dekor, kámen, keramiku, zkrátka na pestrou paletu materiálů s extrémní tvrdostí. Nacházejí uplatnění nejen ve výrobních podnicích, ale také v drobných nebo kutilských dílnách, nebo prostě v domácnosti. Kdekdo již jistě okusil, jaké to je, když si chcete svou novou polici pověsit na zeď panelového bytu, ale vyvrtat do železobetonu, byť jen malý otvor, byl nadlidský výkon. S diamantovým vrtákem takovou překážku zdoláte přitom snadno, bez větší námahy. Nemluvě už o řezání profilových materiálů, kamene či slitiny. Diamantové řezné kotouče jimi přitom prochází jako pověstný nůž máslem, pokud mu dopřejete dostatečné chlazení, především chladícími emulzemi. Se speciálním brusným či leštícím diamantovým kotoučem zase můžete opracovávat tvrdé povrchy. Upravovat tvar a velikost předmětů a součástek z tvrdých kovů a slitin, nebo je pouze vyleštit, a hned budou jako nové.

Ty tam už jsou doby, kdy se kvalitní diamantové nástroje musely kvůli jejich nedostatku na našem trhu dovážet ze zahraničí. Zejména ve specializovaných obchodech, a díky internetu, také ve specializovaných e-shopech dnes už není nouze o tyto výrobky vyráběné českými firmami. Diamantové nástroje u nich nejen se zárukou kvality pořídíte, ale pokud vám v jejich nabídce zrovna žádný vyhovovat nebude, podle vámi zadaných parametrů je pro vás ochotně vyrobí na zakázku. A co víc, poskytnout vám k nim i adekvátní zákaznický servis, cenné rady a samozřejmě nezbytnou záruku.

Publikováno: 16. 12. 2012

Kategorie: Hobby

Autor: Alena Vybíralová

Tagy: diamantové kotouče | diamantové nástroje | diamantové vrtáky