Nedopusťte, aby někdo zneužil vaše data. Skartujte!

Děláte „čistku“ v archivu a chystáte se vyhodit spoustu nepotřebných dokumentů a digitálních nosičů? Ještě před tím, než to všechno naházíte do nejbližšího kontejneru, zvažte bezpečnostní rizika a položte si jednoduchou otázku. Nemohl by někdo vaše data zneužít? Přestože se vám jeví jako nevyužitelná, někomu se mohou hodit. Jediným opravdu bezpečným způsobem likvidace je skartace dokumentů. Skartace je totální a nevratné zlikvidování dat v papírové i elektronické podobě. Zlikvidovat lze tištěné dokumenty, ale také CD, DVD a harddisky. Většina lidí si význam bezpečného zničení dat plně uvědomuje a pravidelně využívá služby specializovaných firem, které zajišťují skartaci na profi skartovačkách.

Jak můžou být data zneužita?

Jaké jsou konkrétní důvody, které by vás měly přimět k dodržování bezpečné likvidace dat? Podstatnou skartování není pouze zbavení se přebytečných dokumentů a datových nosičů – podstatné je, aby data zmizela úplně a nebylo je možné zneužít. Některá data se přitom jeví jako neškodná – například DVD se seznamem e-mailových adres zákazníků. Ten však někdo může prodat marketingové společnosti, která bude kontaktům rozesílat reklamní sdělení. E-mailové adresy samozřejmě patří k těm méně důležitým datům. Mnohem větší problém může nastat v případě zneužití uživatelských jmen a hesel, čísel bankovních účtů, kreditních karet apod.

Proč skartovat elektronická data?

Pouhé smazání dat z harddisku nestačí! Pomocí speciálního softwaru lze data obnovit, což pro zkušenějšího uživatele není žádný nepřekonatelný problém. Skartace zajistí, aby byl harddisk, CD, DVD nebo jiný nosič absolutně zničen.

Na koho se obrátit?

Pokud vás zajímá skartace dokumentů Praha, kontaktujte společnost EKOSKART. Ta nabízí komplexní služby v oblasti likvidace dokladů, dokumentů a jakýchkoliv nosičů informací. Více se dozvíte na www.ekoskart.eu.

Publikováno: 22. 11. 2016

Kategorie: Rady & Tipy & Návody

Autor: Petra Vokurková