Pěkná střecha na zahradu

Udělat si venkovní posezení si mohou z pochopitelných důvodů dovolit pouze lidé, kteří mají ve vlastnictví zahrádku či dvorek. Proto je s podivem, že často u celé řady rodinných domků po něčem takovém není vidu ani slechu. Nejedná se totiž o nic finančně ani technicky náročného. Podlaha se dá s trochou snahy vytvořit levně svépomocí, nábytek je snadné koupit třeba v antikvariátu a střechu je možné rovněž docela dobře vyřešit. Zde se ovšem nedoporučuje šetřit za všech okolností.

Levné je jen málokdy dobré

Mnoho kutilů se snaží zastřešení udělat co nejlevněji, což často končí velkým neúspěchem. Nejčastěji se lidé pokouší experimentovat s nepromokavou plachtou, kterou natáhnou nad venkovním posezením. Takto použitá plachta se nejenže dostatečně efektivně nezbavuje vody, jelikož nemá požadovaný sklon, ale zároveň je velmi nestabilní, což lze vidět i při menším větříku. Jakmile ale přijde trochu silnější vichr, obvykle se takovéto krytí velmi rychle potrhá. Jedná se tak o sice levné, avšak krajně nedostatečné řešení.

Ideál

Každý má na zastřešení trochu jiné požadavky, avšak existuje všeobecně přijímaný ideál, že mezi ty nejlepší přístřešky se řadí pergola, potažmo zahradní altán. Obě konstrukce jsou typickými zahradními stavbami, které sice nepatří mezi ta nejlevnější řešení, avšak po stránce stability a vizuálních kvalit rozhodně jsou takřka dokonalé. Pergoly i altány se běžně vyrábějí jak z hliníku, tak i ze dřeva. Hliník je sice bezúdržbový a mnohem více toho vydrží, nicméně stále se najde dost lidí, kteří dávají přednost spíše přírodnímu materiálu. Takovéto zastřešení přeci jen vypadá lépe hlavně na rustikálně laděných zahradách, kde často nechybí ani dřevěný plot či lehce neudržovaný trávník. Pergoly a altány z kovu jsou naopak více vítané na moderně střižených pozemcích. Tam mnohem lépe zapadnou.

Publikováno: 27. 10. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Alena Vybíralová