Nepodceňujte pravidelnou údržbu střechy. Prodloužíte její životnost!

Každá střecha, pokud chcete, aby vám dlouho a dobře sloužila, vyžaduje patřičnou péči. Jak by měla vypadat?

Střecha patří mezi nejdražší komponenty domu. A také nejdůležitější. Proto se v zájmu každého jeho majitele, aby mu pokud možno co nejdéle sloužila. Toho lze dosáhnout už při jejím výběru, tedy volbou kvalitních materiálů. Životnost střechy ale prodlouží i správná péče, především její pravidelné čištění a odstraňování mechu.

Mech, nepřítel střech

Největším nepřítelem střech, a to nejenom těch z neošetřených pálených tašek, ale také třeba asfaltových šindelů, je mech. Proto je nutné se ho pravidelně průběžně zbavovat. Nebojte, nebudeme po vás chtít, abyste lezli po střeše a mech z ní manuálně odstraňovali. To za vás učiní chemie.

Antimech na střechy

Postiženou oblast střechy většinou postačí postříkat speciálním roztokem, který připravíte smícháním k tomu určeného přípravku (dostupném v hobby marketech) s vodou. Při stanovení poměru vycházejte z informací uvedených na etiketě. Neobejdete se tak bez postřikovače ideálně s dlouhou teleskopickou tyčí a stabilního žebříku. Přípravek se na střeše obvykle nechá zaschnout. Mech pak z ní odstraní samotná příroda, tedy kombinace deště a větru.

Vysokotlaká myčka? Raději ne

Tyto přípravky bývají velmi účinné, menších nánosů mechu střechy většinou zbaví. Horší to je s nánosy většími. Možná vás napadne na ně použít vysokotlakou myčku. S ní se ale ve výškách poměrně obtížně manipuluje a u starších střešních krytin je bohužel ve hře i jejich poškození.

Obraťte se na profesionály

Mnohem lépe tedy v tomto případě uděláte, když na očistu vaší střechy pozvete profesionály. Ti na mechové nánosy používají metodu zvanou pískování, tedy obyčejnou vodu a písek, popřípadě další přírodní materiály, které nijak nezatěžují životní prostředí, což mimochodem je jedna z předností této metody.
Čištění střech pískováním

Na Klatovsku a Domažlicku pískováním čistí střechy například firma MOPIS s.r.o. (na internetu hledejte pod odkazem čištění střech Klatovy), která byla založena roku 2019 primárně se zaměřením na pískování a lakování kovových, dřevěných a kamenných povrchů. Od té doby na svém kontě má řadu úspěšných nejrůznorodějších projektů, v nichž měla možnost implementovat své zkušenosti a nejnovější technologie v tomto oboru. A mimo jiné dokázaly, že se jedná o metodu nesmírně účinnou a efektivní. Více informací najdete na odkazu pískování Domažlice.

Publikováno: 24. 03. 2023

Kategorie: Bydlení

Autor: Alena Vybíralová