Kde a jak opravit rozbité dálkové ovládání k zamykání auta?

Velmi rychle jsme si zvykli na ovládání zamykání auta tím, že jen stiskneme tlačítko na ovladači. Není to však tak dávno a některá auta stále na tomto principu fungují, kdy je potřeba otevírat dveře ručně, natahovat se z pozice řidiče a spolujezdce a otevírat zevnitř. Dnes nám k otevření celého auta stačí skutečně jen jedno stisknutí. Co když se ale ovladač porouchá?

Praktická drobnost

Většina aut dnes centrální zamykání jako běžnou součást základní výbavy. K odemčení všech dveří stačí použít jeden klíč, většinou ten samý, který slouží k nastartování auta. Málokdy ale musíme skutečně dávat klíč do zámku, standardně nám pomáhá dálkové ovládání centrálního zamykání, kdy jen stiskneme knoflík na ovladači a auto hned zamkneme nebo odemkneme. Málokdo z nás si tak už umí představit, že bychom to dělali jinak. Když se však ovládání porouchá, nic jiného nám nezbyde a najednou zjistíme, jak moc je tato drobnost praktická a užitečná. Opravu klíčů od auta bychom ale neměli odkládat dlouho, a to nejen kvůli našemu pohodlí.

Raději svěřit profesionálům

Jedním z nejčastějších problémů dálkových ovladačů je to, že jim začne docházet baterka. Musíme stisknout několikrát, být blíže autu, které reaguje pomaleji a zkrátka si všimneme, že ovládání trochu zlobí. Není ale dobrý nápad pouštět se do výměny svépomocí. Výroba klíčů je velmi složitá, v plastové krytce se schovává okolo 40 komponentů a obsahuje také různé funkce jako třeba čip s kódy pro imobilizér. Mohlo by se tak snadno stát, že pokud klíče od auta jednou rozebereme, už je nikdy nesložíme dohromady a následná oprava se prodraží. Je proto lepší přenechat i tuto zdánlivě drobnou komplikaci autorizovanému servisu. Na profesionály se raději obrátíme i v případě, že je potřeba přeprogramovat nebo nově nastavit centrální ovládání nebo máme jiné problémy, které nedokážeme přesně definovat.

Publikováno: 31. 07. 2022

Kategorie: Auto/moto

Autor: Alena Vybíralová