Jak ušetřit za plyn?

Ceny energií se rok od roku zvyšují a většina z nás musí hlouběji sáhnout do pěněženky, aby zaplatila všechny složenky za plyn nebo elektřinu. V roce 2013 můžete na platbách za plyn konečně ušetřit.

Pokud využíváte plyn jen k vaření, cena plynu vás možná nevyděsí. Přesto můžete ušteřit. Stačí, když se při vaření naučíte dodržovat několik zásadních pravidel. První z nich je výběr hořáku. Hrnce stavte na hořáky správné velikosti. Pokud postavíte hrnec s vodou na malou plotnu, budete zbytečně dlouho čekat, než voda začne vařit. Dobrou volbou není ani zbytečně velký hořák, peníze za plyn vám budou zbytečně utíkat kolem hrnce.

Peníze za plyn také ušetříte, pokud se naučíte používat pokličky a vodu budete solit teprve krátce před tím, než začne vařit.

Samozřejmě daleko více zaplatíte za plyn, pokud jím vytápíte svůj byt nebo dům. I zde však při troše zdravého rozumu, můžete ušetřit až několik tisíc ročně.

V první řadě byste se měli zamyslet nad výměnou starého kotle za nový. Nové, moderní kotle bývají daleko účinnější a energeticky méně náročné. Koupí nového kotle můžete ušetřit až 30 % výdajů za plyn. Před začátkem topné sezóny pozvěte domů odborníka, který vám udělá revize kotle a topné soustavy. Vše vyčistí, opraví drobné nedostatky a včas přijde na možnou blížící se pohromu.

Investujte také do termostatů. Do bytu si kupte prostorový temostat, na kterém můžete nastavit teplotu na jednotlivé hodiny nebo dny v týdnu. Zbytečně nebudete vytápět dům, pokud spíte nebo jste celý den v práci. Kvalitní termostaty byste měli koupit také přímo na radiátory. V každém pokoji si tak můžete snadno nastavit potřebnou teplotu.

Radiátory nepoužívejte jako sušák na prádlo. Topné tělesa nezakrývejte ani záclonami a závěsy. Teplo pak nemůže volně proudit do prostoru a vy za vytápění zbytečně utratíte zhruba o 10 % více, než je nutné.

Změňte dodavatele plynu

Pokud se budete držet výše uvedenými pravidly, jistě uštěříte. Značné finanční úspory však dosáhnete, pokud změníte dodavatele plynu. Cena za plyn se u jednotlivých poskytovatelů může značně lišit. Zejména velké společnosti nabízí plyn za mnohem vyšší ceny, než menší dodavatelé. Přechodem k jinému dodavateli můžete za plyn ušetřit i několik desítek procent.

Jedním z dodavatelů plynu, za kterého vám vaše peněženka poděkuje je Eon plyn. Pokud k vytápění domu zvolíte právě Eon plyn, můžete snadno ušetřit desítky tisíc ročně, za které můžete vzít rodinu třeba na dovolenou.

Komplikací s převodem se vůbec nemusíte bát, vše probíhá jen na administrační úrovni. Není za potřebí žádný zásah do plynové soustavy a měnit nemusíte ani plynoměr. Zcela zbytečné jsou také obavy mnoha lidí, že se sníží kvalita dodávky plynu. Jediné, co se sníží je částka na vašem ročním vyúčtování.

Zdroj obrázku: www.usetreno.cz

Publikováno: 14. 12. 2012

Kategorie: Rady & Tipy & Návody

Autor: Alena Vybíralová

Tagy: cena plynu | Eon plyn