Jak povolit pojistný šroub bez adaptéru?

Pokud jste prozatím o bezpečnostních šroubech neslyšeli, jedná se o druh spolehlivého zabezpečení alu kol neboli elektron, jenž má zabránit zloději ráfky ukrást. Pojistné šrouby jako ochranný prostředek hojně využívají majitelé osobních i nákladních vozů, čímž také vzniká větší riziko, že si právě ty vaše zloděj vyhlídne. Není žádným tajemstvím, že žádná ochrana nemusí znamenat stoprocentní bezpečnost, ale i přesto je lepší něco než nic. V tomto článku vám však prozradíme, jak postupovat pokud jste speciální klíč na bezpečnostní pojistné šrouby ztratili.

Jak předejít ztrátě montážního klíče?

Hned pro začátek bychom rádi připomněli, že nejlepší je montážní klíč neztratit a vyhnout se tak řadě komplikací. Adaptér uložte ideálně na viditelné a zapamatovatelné místo ve vaší garáži či kůlně. Pokud si na klíč uděláte speciální přihrádku, tím lépe pro vás.

Řešení ztráty adaptéru

Pokud jste však adaptér opravdu ztratili, nezbývá vám nic jiného než tuto zapeklitou situaci pohotově vyřešit a to buď za pomocí vlastních sil nebo servisáka. Nutno připomenout, že balení od adaptéru určitě nevyhazujte! Je na něm totiž uveden kód hlavice, který se vám v případě ztráty bude hodit.

Servis

V případě, že se rozhodnete dát raději automobil do servisu a přenechat tak práci někomu zkušenějšímu, nezapomeňte servisákovi sdělit, aby kolové šrouby z bezpečnostní sady utahoval ručně bez použití pneumatického klíče.

Svépomoci

Nechcete své vozidlo svěřit do rukou servisu a raději bezpečnostní šrouby a kolové matice odmontujete sami? V tom případě si připravte 12hranný ořech z gola sady, kladivo, páku a klíč. Možná jste naposledy šrouby nedotáhli na maximální hodnotu, tudíž je nebude takový problém sundat.

Publikováno: 25. 05. 2022

Kategorie: Auto/moto

Autor: Alena Vybíralová