Jak podávat Prosecco? A s jakým jídlem ho kombinovat?

Večeře přátel s vínem

Prosecco je charakteristické svěží ovocnou chutí a aromatickým závěrem, přičemž můžete ho popíjet samotné i kombinovat s aperitivem. Stejně tak se Prosecco přidává do mnoha lahodných koktejlů anebo se podává s různými pokrmy.

Jak podávat Prosecco?

V první řadě by mělo být Prosecco vychlazené ideálně na 7 °C, takže láhev umístěte na několik hodin před plánovaným podáváním do lednice, domácí vinotéky, případně do kbelíku naplněného ledem.

Pro pití šumivého vína se doporučuje sklenice typu tulipán, protože pomáhá zvýraznit jeho chuťové a aromatické vlastnosti. Vysoký a štíhlý tvar udržuje bublinky, kdežto velká baňka zajišťuje, aby květinové vůně zůstaly nahoře. I když si koupíte láhev nejlepšího Prosecca, nevychutnáte si ho, pokud zvolíte špatnou sklenici.

Při nalévání šumivého vína držte sklenici nakloněnou pod úhlem 45 °, protože se tím nebudou přelévat bublinky a zachovají se oblíbená chuť i konzistence.

Prosecco a jídlo

Prosecco se často podává k předkrmům. Obzvláště lahodné je v kombinaci s uzeninami, sýry, krekry, sušeným ovocem a křupavým chlebem. Vzhledem k univerzálnímu chuťovému profilu se Prosecco dokonale hodí k takřka všem italským pokrmům, ať už se jedná o předkrmy, nebo těstoviny.

Šumivé víno si taktéž objednejte ke kořeněným asijským, singapurským, vietnamským, ale i thajským jídlům.

Co se týče dezertů, Prosecco vás nezklame ani u sladkého ani u slaného dezertu. Otevřete si vychlazenou láhev třeba i k nějakému tvarohovému dortu.

V případě, že upřednostňujete luxusní víno, zapomeňte na láhve běžně dostupné v supermarketech. Obraťte se spíše na specializované prodejny zaměřené na italská vína, jako je Vinodoc. Jestliže máte rádi šumivé víno, příjemně vás překvapí Prosecco Treviso DOC Brut od Casa Bianca. Milovníci vína si zase pochutnají na Pinot Grigio Delle Venezie DOC.

Publikováno: 24. 02. 2023

Kategorie: Gastronomie

Autor: Alena Vybíralová

Tagy: Víno | Itálie