Jak na výhodný výkup zlata?

Chcete vyměnit své zlaté předměty za peníze, protože hodnota drahého kovu vzrostla nebo je již nepotřebujete? Za správných podmínek můžete vydělat slušnou sumu peněz. Pokud však narazíte na nepoctivého prodejce, může být pozdě, až zjistíte, že jste své předměty prodali za mnohem nižší cenu, než jakou mají.

Dávejte si pozor na možné podvody. Čtěte dále a dozvíte se více o tom, jak funguje výkup zlata a jak při prodeji rozpoznat špatný obchod.

Při výkupu zlata musí obchodník dodržovat platné právní předpisy

Ať už chcete prodat památný šperk nebo zlaté slitky, které jste si pořídili jako investici, prodejci zlata se musí řídit Zákonem o puncovnictví (č. 539/1992 Sb.).

Zlato je možné prodat obchodníkům s platným živnostenským oprávněním, kteří živnost pro obor „zlatnictví a klenotnictví“. Výkup zlata se však v praxi realizuje také prostřednictvím volných živností, jako jsou „specializovaný maloobchod“ nebo „maloobchod s použitým zbožím“. Máte-li zájem zlato prodat, můžete tak učinit na místě u zlatníků, starožitníků nebo přes internet.

Jak výkup zlata probíhá?

Pokud jde o šperk, který je osázen drahými kameny, ty se buď odstraní, nebo vám obchodník nabídne výkup (zpravidla v případě, že mají vyšší hodnotu). Jenže někdy se stává, že po vyjmutí z šperku se kameny na hodnotě ztratí. Před prodejem byste se proto měli zamyslet, jestli se nevyplatí šperky nechat zrestaurovat, což by navýšilo jejich hodnotu. Jedná-li se o rodinné dědictví, můžete jej předat dalším generacím.

Následuje určení ryzosti, vážení a ohodnocení zlata. Počítejte s tím, že výkupní cena zlata za gram nikdy nepřevýší tzv. burzovní cenu.

Na koho se obrátit?

Mezi spolehlivé certifikované výkupčí patří společnost ZLATO V BRNĚ, která provozuje kamenné pobočky a současně nabízí ocenění zdarma i na dálku (přes e-mail). Na oceňování používá špičkové přístroje a váhy a platí ihned v hotovosti.

Pokud vás výkupzlata v Brně zajímá, přečtěte si o něm více na zlatobrne.cz.

Publikováno: 19. 02. 2023 / Aktualizováno: 25. 02. 2023

Kategorie: Finance

Autor: Alena Vybíralová