Cestování

Bulharsko: Populární dovolenková destinace neláká jen nízkými cenami

Na seznamu nejoblíbenějších evropských přímořských destinací nesmí chybět Bulharsko. O stálici na dovolenkovém nebi je ze strany českých turistů velký zájem, a to nejen díky nízkým cenám. Tak či tak jde o velmi levnou dovolenou v teple, které může konkurovat jen málokterá destinace. I navzdory vstupu do EU a zvýšení cen je zde stále velmi levně i na české poměry.

Levné je jídlo i ubytování. Některá letoviska sice v tomto ohledu vybočují (např. Rusalka nebo Albena), ale obecně si v tomto ohledu nelze na letoviska podél Černého moře stěžovat.

Bulharsko má kontinentální podnebí, což v praxi znamená teplé počasí v létě a studené v zimě. Turisté zde míří po celý rok, protože některé lokality nabízí jedinečné podmínky k lyžování (např. Banska). V létě je prioritou koupání a opalování u moře. Počasí je stále a poměrně předvídatelné.

Další výhodou Bulharska jakožto dovolenkové destinace je vzdálenost od České republiky. Trmácení autobusem sice není moc příjemné, ale letecky se zde dostanete velmi rychle. Než se v letadle rozkoukáte, pilot hlásí přistání.

Tím, že je země v EU, se právní a zdravotní rizika snížila na minimum. Bulharsko sice nepatří do Shengenu, ale kontroly na hranicích jsou jen formální. Cestovat můžete i na občanku.

Na své si přijde každý, kdo neovládá angličtinu, němčinu či jiný světový jazyk. Bulharština patří do slovanské větve a v některých regionech obyvatelé hovoří jakousi lámanou češtinou. Rusky hovořící turisté snadno přečtou nápisy azbukou.

Do Bulharska se vyplatí vyrazit i za jinými přírodními krásami než za mořskými plážemi. Uhlazenost a starobylý charakter Centrálních hor či vysoké pohoří kolem Sofie vás uchvátí. Procházky hustými lesy jsou harmonizující a když den zakončíte vydatnou (a levnou) večeří v restauraci, nebude vám chybět vůbec nic. Bulharská kuchyně je velmi chutná a jídelníčky snoubí prvky středoevropské a orientální kuchyně. Potřebujete snad další důvody, proč by se vaše příští dovolená měla odehrávat právě u Černého moře?

Leave a Comment