Když teplota strmě stoupá: Jak zastínit střešní okno?

Nežijeme sice v tropech, ale letní teploty ty tropické mnohdy překonávají. A není žádným tajemstvím, že horko v prostorách pod střechou bývá nesnesitelné. Otázka na tělo tedy zní: Jak efektivně zastínit střešní okno, aby byla teplota v podkroví mnohem příjemnější? Nabízí se množství správných řešení, stačí si vybrat to správné. Nejvíce používané systémy pro zastínění střešních oken jsou venkovní markýzy pro střešní okna (ty chrání zřejmě vůbec nejlépe) pro střešní okna a rolety. V praxi samozřejmě hraje roli, jestli je prioritou ochrana před sluncem, perfektní zatemnění, odhlučnění – nebo vysoká estetická hodnota. Většina lidí vyžaduje především bezpodmínečnou ochranu před nepříjemnými slunečními paprsky a s tím související zábranu před přehříváním.

Proč klasická stínící technika nestačí?

Běžná stínící technika, tedy systém pro zastínění klasických oken, není se střešními okny kompatibilní, protože jejich plocha bývá šikmá a někdy i vodorovná – takže ať už jde o zatemňující rolety do střešního okna nebo jakoukoliv jinou techniku, musí na okně dokonale držet a nikde neodstávat. Jinak by mezerami vnikalo dovnitř světlo. Z hlediska komfortu jasně vyhrávají rolety, na poli designu zase plisse systémy. Vysokou variabilitu zase žaluzie. A ti nejnáročnější zákazníci často volí kombinaci dekorační látky s roletou či žaluzií, a k tomu navrch venkovní markýzu.

Nejefektivnější ze zastínění zvenčí

Venkovní zastínění je z hlediska účinnosti nejlepší volbou – nechrání totiž „pouze“ interiér, ale také sklo. Pořizovací cena je sice vyšší, ale efektivitou předčí vnitřní stínící systémy na celé čáře. Například zmíněná venkovní markýza dokáže snížit množství prostupujícího tepla až o 90 %, aniž by v místnosti zavládla tma. Díky tomu může v podkroví zavládnout velmi příjemné mikroklima a atmosféra, kterou si budete užívat plnými doušky i ve velmi horkých dnech.

Publikováno: 28. 07. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Alena Vybíralová