Jak kojit bez zbytečné bolesti?

Spousta mužů, ale částečně i žen, žije v domnění, že kojení je, když ne vyloženě příjemná, tak alespoň neutrální záležitost. V mnoha případech tomu tak skutečný být může, nicméně někdy je to naopak utrpení.

Tato problematika se týká mnoha žen

Kojení je zcela přirozené a obvykle příliš nebolí, avšak existuje velké množství žen, které s ním mají velké problémy. Na vině může být více faktorů – přecitlivělé bradavky, příliš horlivý strávník nebo třeba nějaké neurologické potíže. Jedno je ale jisté. Potíže s kojením kvůli přílišné bolesti nemají pouze prvorodičky, běžně se s těmito potížemi potýkají i matky, které již mají jeden nebo více porodů za sebou a kojení by tedy měly mít docela v malíku. Samozřejmě, že tento problém docela jednoduché řešení, a sice odsávání mléka do flašek. Mnohé matky však trvají na přirozeném kojení i přes své utrpení. V takovýchto případech je dobré prostudovat si různé techniky krmení. Často se tím mohou tyto nesnáze zmírnit, případně rovnou zcela odezní. Existuje totiž více způsobů, jak správně přiložit dítě k prsu, není pouze jeden správný.

Vhodné náplasti

Když nepomůže ani kojení v jiných polohách, je načase nasadit analgetika. Nicméně nikoliv ve formě tablet, ale náplastí Multi-Mam Compresses, jejichž aplikace zaručuje kojení bez bolesti. Běžná analgetika nesmí matka během kojení brát, jelikož by se skrze mléko dostaly tyto látky i do organismu dítěte, což by ho mohlo poškodit na zdraví. Aplikovat výše zmíněné náplasti však ničemu nevadí. Jejich hlavní součástí je léčivý gel, jenž obsahuje velké množství léčivých přírodních látek. Rozhodně v něm nejsou žádná syntetika. Díky tomu jeho použití během kojení nevadí. Náplasti fungují lokálně a dají se aplikovat jak po krmení, tak i těsně před ním. Lepí se primárně na bolestivá místa v okolí bradavek nebo přímo na ně.

Publikováno: 23. 12. 2022

Kategorie: Zdraví

Autor: Alena Vybíralová