Elixír mládí skutečně existuje

Přáli byste si být navždy mladí, krásní a zdraví? Žádné strachy, máte tu možnost. Tradiční čínská medicína se totiž zabývá i jednou rostlinou, která vám tohle všechno zajistí. Zkoušel ji třeba olympijský vítěz Roman Šebrle a zjistil, že skutečně redukuje stres, zvyšuje energii, zlepšuje soustředění a zbaví vás únavy. Cítíte se opět mladě. Rostlina, o které mluvíme, nese název kustovnice čínská. Je to keř, který roste v Číně, Japonsku a Koreji a má jasně červené plody, jimž se říká goji (někdy také česky godži). Právě o těch se už od pradávna traduje, že mají pozitivní účinky všeho druhu. Četné výzkumy to už několikrát potvrdily. A co že goji vlastně umí?

Nejprospěšnější rostlina na světě

Kustovnice čínská má tolik pozitivních účinků, že je považována za nejprospěšnější rostlinu na světě. Obsahuje mnoho minerálů, vitamínů, 18 druhů aminokyselin, stopové prvky (zinek, železo, měď, …) a spoustu betakarotenu. Plody podporují imunitní systém a pomáhají proti alergiím, snižují krevní tlak, zlepšují funkci jater a mají vliv na zrak. To jsou vědecky ověřené účinky. Lidé po celém světě však pozorují ještě jiné pozitivní vlivy. Pravidelné užívání goji například přispívá k dlouhověkosti. Legendy se zmiňují o Číňanovi, který se díky plodům dožil 252 let. Plody brání dokonce proti rakovině, bojují se stresem a únavou, pomáhají při nespavosti, mají vliv na dobrý stav zubů a kostí a vůbec zlepšují kvalitu života. Kustovnici čínskou pravidelně užívají mnohé hollywoodské hvězdy, které se díky ní udržují ve formě.

Kde zázrak sehnat?

V Evropě se běžně prodává v lékárnách jako certifikovaný doplněk stravy, ale sehnat se dá i v jiných formách než v podobě léků. Červené plody můžete jíst sušené či ve formě lahodného džusu. Účinky jsou však tak silné, že stačí pouhých 25 ml džusu denně. Goji je právem považováno za ovoce nesmrtelnosti, červené diamanty, tajemství krásy či nejzdravější ovoce na světě. Přesvědčit se o tom můžete na vlastní kůži.

Publikováno: 02. 08. 2016 / Aktualizováno: 07. 06. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Petra Vokurková