Detektor kovu – co všechno umí najít a jak jej vybírat

Možná už vás napadlo, že by bylo fajn zkusit najít nějaký zapomenutý poklad. Pod půdou se ukrývá celá řada vzácných a historických předmětů, a pokud jednou s hledáním kovů začnete, jen těžko přestanete. Jde o adrenalin, který jinde nezažijete. Nenechte se však odradit i nějakými neúspěchy, jen málokterý hledač je úspěšný hned. Detektor kovu je pomocník, kterého ale při hledání potřebuje začátečník i zkušený hledač. Co dokáže takový detektor všechno v půdě najít?

Dobrá rada pro začátek cesty

Vydat se na dráhu hledače pokladů vyžaduje notnou dávku odhodlání a nadšení. Jenže jen s tím si samozřejmě nevystačíte. Detektor kovu se vám tak stane nejenom pomocníkem, ale i klíčem k úspěchu. Vždycky je lepší do detektoru zainvestovat více než méně a následně litovat. Jednodušší - a tím i levnější přístroje pracují na mnohem prostším principu a nedokážou se vyrovnat se složitějším terénem nebo horším stavem půdy. Také jen těžko rozeznají kov, který se pod zemí nachází, a tím velmi ztěžují práci hledače.

Co se pod zemí nachází?

Ty lepší přístroje jsou už samy schopny rozeznat, zda pod půdou leží zlato, stříbro, měď nebo hliník či jiné kovy jako ocel či železo, které se nehledají. Zbytečně se tak hledač nemusí zdržovat pokaždé, když mu detektor zvuk dá signál o tom, že něco našel. A věřte, že tohle se bude stávat často. Některé detektory jsou tak nedokonalé, že mohou upozornit i na pouhou odhozenou plechovku. Než se pustíte do výběru, také si ujasněte, co byste vlastně konkrétně chtěli hledat, a v neposlední řadě, kde to hledat budete. Velký rozdíl je v tom, zda hledáte menší nebo větší předměty a zda je to v kopcovitém terénu nebo na rovince.

Myslete i na pohodlí

Pohodlí hledače je také velmi důležité. Když odcházíte do terénu hledat svůj poklad, je zřejmé, že za hodinku doma nebudete. Protáhnout se to může i na celý den – a v tom případě je nutné myslet i na komfort. Vyhovovat by vám mělo umístnění ovládacích prvků, které by měly být vždy po ruce, stejně tak jako displej by měl být hledači vždy na očích. Loketní opěrka by měla sedět a přístroj by celkově neměl být příliš těžký. Vyrazte za dobrodružstvím a najděte svůj první poklad.

Publikováno: 29. 06. 2020 / Aktualizováno: 31. 07. 2023

Kategorie: Hobby

Autor: Alena Vybíralová