Co je menstruační kalíšek a jak se používá?

Menstruační kalíšek je moderní dámskou pomůckou pro odchod menstruační krve. Je ekonomický, praktický, a navíc je ekologický. Samozřejmě každé ženě vyhovuje něco jiného, ovšem ty které už kalíšek vyzkoušely přináší až zajímavě pozitivní hodnocení. Jak tedy zjistit, že kalíšek je vhodný právě pro vás a vaše potřeby? Osobní zkušenost je asi nejosvědčenější řešení. V následujících řádcích vám poradíme, jak se používá menstruační kalíšek a osvětlíme jeho výhody.

Co je menstruační kalíšek?

Během svého menstruačního cyklu žena umístí kalíšek do pochvy, kde se do něj hromadí krev. Nejčastěji se vyrábí ze silikonu a jemu podobných materiálů. Nutno podotknout, že menstruační kalíšek je zapotřebí pravidelně vylévat. Lze jej charakterizovat jako ekologičtější alternativu k ostatním menstruačním pomůckám, protože vydrží i dlouhé roky nepoškozený. Podle intenzity menstruace se odvíjí i pravidelné vylévání, kalíšek obsah až 30ml. Tip: Na nejlepší menstruační kalíšky se zaměřil Radek z Ecoblogu.

Jak se menstruační kalíšek používá?

Důležité je kalíšek správně zavést do pochvy. Můžete to vyzkoušet, když zrovna měsíčky nemáte. V případě, že vám kalíšek nepůjde zavést, vyzkoušejte lubrikační gel. Na poprvé budete možná poněkud nejistá, ovšem je to jen o cviku, časem si zvyknete. Stiskněte kalíšek a přeložte ho, poté rozevřete pochvu a kalíšek vsuňte, ovšem ne úplně celý - stopka musí zůstat venku. Jakmile bude kalíšek celý v pochvě, můžete jej pustit. Kalíšek se otevře v pochvě a uchytí na stěně. Závádění není složitější než použití tamponu, takže nemějte obavy. Hlavní je dbát na dostatečnou hygienu, a proto po každém použití kalíšek správně opláchněte a omyjte vodou před dalším zavedením, abyste předcházeli nevítaným infekcím a dalších komplikací.

Publikováno: 25. 11. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Alena Vybíralová