Vyberte si nejvhodnější čističku vzduchu

Mýlí se ten, kdo si myslí že čistička vzduchu je nepříliš spolehlivý přístroj, který beztak využijí jen alergici. Moderní spotřebiče mohou dobře posloužit v každé domácnosti. Při výběru čističky si musíte v prvé řadě říci, co od přístroje čekáte, kolik jste za něj ochotni dát a pak také, jak velkou místnost má zvládnout.
Top Čističky vzduchu a zvlhčovače

// <![CDATA[ document.write(''); // ]]>

Kde má přístroj sloužit?

Výkon čističek se udává podle objemu vzduchu, který zvládnou vyčistit za jednu hodinu. Aby čistička správně plnila svoji funkci, musí vzduchový výkon převyšovat objem místnosti nejméně jedenapůlkrát, u astmatiků a alergiků dokonce třikrát. V potaz musíte vzít i to, zda kupujete čističku do prašného venkovského prostředí nebo do dětského pokoje v desátém patře na sídlišti v malém městě, zvláště výkonné přístroje pak potřebujem tam, kde se kouří. Pro domácnosti se každopádně více hodí přístroje přenosné.

Jak je přístroj hlučný?

Nejtišší jsou čističky s elekrostatickým filtrem, které využívají elektronového větru. Naopak u čističek s ventilátorem počítejte s určitou mírou hluku. Hlučnost se uvádí v decibelech, v domacím prostředí by neměla pro komfortní pocit překročit 40dBA.

Vyberte si nejvhodnější druh filtrace

Pokud chcete čističku využít zároveň i jako zvlhčovače vzduchu , kupte takovou, která má vodní filtr. Můžete rovněž zakoupit čističku vzduchu s eletrostatickým filtrem, který stačí pouze očistit nebo omýt. Některé čističky vzduchu jsou kombinované s generátorem záporných iontů, který urychluje shlukování prachových částic do větších chromáčků. Ty jednoduše odstraníte při běžném uklidu. Třetí možností jsou učinné čističky s uhlíkovým filtrem ve spojení s HEPA filtry, které se však musí průběžně dokupovat. Pokud Vás zajímá více zeptejte se na to prodejce, který vám poradí jak často je potřeba měnit nebo čistit filtry a jak se taková udržba provádí. Zajímájte se i o to, kde je možné náhradní filtry koupit a kolik stojí.

Nejdražší nemusí znamenat nejúčinnější

Cena čističky by neměla být tím nejpodstatnějším kritériem, rozhodně ale neplatí, že čím dražší, tím lepší přístroj. Do celkových nákladů nezapomeňte připočítat náhradní filtry a také spotřebu elektřiny.
Top Čističky vzduchu a zvlhčovače
// <![CDATA[ document.write(''); // ]]> //

Publikováno: 16. 10. 2012

Kategorie: Interiér

Autor: Alena Vybíralová

Tagy: čistička vzduchu