Vyberte dobrou zrnkovou kávu

V současné době existuje nepřeberné množství druhů. Pokud však zakoupíte kávu v supermarketu, nemůžete rozhodně očekávat vysokou kvalitu. Spíše se obraťte na nějakou specializovanou prodejnu. V následujících řádcích vám prozradíme, jak postupovat při výběru, abyste neprohloupili. Prvně se budete rozhodovat mezi dvěma odrůdami, a to arabikou a robustou. Základní rozdíl je v tom, že robusta více kofeinu a méně cukru než arabika, navíc je charakteristická větší hořkostí a menší kyselostí. Používá se buď do směsí, aby dodala bohatší a intenzivnější chuť, nebo do levných káv, například do instantní kávy.

Nejlepší zrnková káva

Při výrobě jednodruhové kávy se používají kávová zrna pouze z jedné lokality, přičemž taková zrnková káva je vysoce kvalitní a typická určitou chutí a jemností. Třeba jamajská káva má jemnou příchuť, zatímco chuť keňské kávy je oříšková. Kávy pěstované na ostrovech v nižších nadmořských výškách bývají lepší, protože mají plnější chuť a jemnější závěr. Obvykle jsou i dražší. Nejdražší káva na světě pochází ze Svaté Heleny, což je odlehlý ostrov u západního pobřeží Afriky, kde byl kdysi držen Napoleon. Vzhledem k tomu, že ne každá jednodruhová káva je sama o sobě zajímavá, tak se míchá s dalšími druhy. Většinou narazíte na kávy složené ze dvou druhů, jež se vzájemně doplňují, případně mají kontrastní chuť.

Pražení a jeho vliv na kávu

Pražením všech kávových zrn se zelená zrna mění na hnědá. V průběhu pražení získávají zrna jinou barvu, protože cukry uvnitř karamelizují. Existuje mylná představa o tom, že čím je káva tmavší, tím je silnější a obsahuje více kofeinu. Není tomu tak. Tmavá pražená káva je intenzivnější (nikoliv silnější), jelikož cukry více zkaramelizovaly. Ať už vás zajímá mletá káva do pákového kávovaru, nebo zrnková káva, podívejte se do nabídky e-shopu Kavamonro.cz.

Publikováno: 24. 06. 2022

Kategorie: Gastronomie

Autor: Alena Vybíralová