Vína z Gruzie mají dlouhou tradici

Ruka s vínem, vinohrad

V současné době se gruzínské víno vzpamatovává z téměř 100 let trvající izolace, přičemž tato malá země byla hlavním dodavatelem vína pro celý Sovětský svaz. Protože však Sověti upřednostňovali kvalitu před kvantitou, pěstovali převážně červené hrozny odrůdy Saperavi a bílé odrůdy Rkatsiteli. Přestože existovalo 563 různých odrůd, komunisté vyráběli pouze sedm druhů vína.

Přidávání cukru a vody do vína zajišťovalo splnění kvót Kremlu, a tím si vína z Gruzie získala nechvalnou pověst. Zlomovým okamžikem se stal březen 2006, kdy ruský prezident Vladimir Putin uvalil na gruzínské víno embargo, čímž ze dne na den zlikvidoval 90 % exportního trhu. Záměrem bylo potrestat Gruzii za její aspirace na Západ. Všechno zlé je však pro něco dobré, protože se tím zachránil vinařský průmysl a gruzínští vinaři začali vyrábět kvalitní vína, která si začali odebírat spolehliví obchodní partneři po celém světě.

Znovuzrození gruzínského vína

Velká vinařství se zaměřila na trh v Číně, střední Asii a některých částech střední Evropy, kdežto malá rodinná vinařství začala stáčet víno do lahví, aby je prodala. Vinařství v Gruzii mají jednu obrovskou konkurenční výhodu. Vyrábí víno podle 8 000 let staré tradice, takže víno zraje v kvevri, což jsou velké terakotové nádoby zakopané do země.

Před rokem 2007 se v Gruzii prakticky žádné víno nevyrábělo v kvevri, neboť tento způsob ustal v době industrializace komunismu. Přitom víno díky této metodě získává odvážnější chuť s více tříslovinami.

Ochutnejte víno, které si vás podmaní svou chutí

Pokud chcete ochutnat specifická suchá červená vína, případně oranžová anebo bílá, stačí se podívat na nabídku specializovaného internetového obchodu vinazgruzie.cz. Dováží exkluzivní vína z prastarých vinohradů, které jsou zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.

Publikováno: 24. 02. 2023

Kategorie: Gastronomie

Autor: Petra Vokurková

Tagy: Gruzie | Víno