S jakým řidičákem můžete řídit karavan?

Stále více lidí mění penzion za karavan. Přirozeně vás napadlo, že podobnou dovolenou dopřejete sobě i zbytku rodinné tlupy, ale netušíte, jestli si vystačíte s „béčkem“? Řidičák na karavan je ožehavé téma a ne každý bezpečně ví, jaké doklady pro řízení automobilu s přívěsem či obytného vozu potřebuje. Pohodlně se usaďte a udělejte si v tom jasno.

Řidičské průkazy B a BE (B96)

Nechcete-li se dopustit závažného dopravního přestupku v podobě řízení bez řidičského oprávnění, nejprve si ujasněte co budete řídit a k čemu vás opravňuje váš řidičák. Pro držitele řidičského průkazu skupiny B je rozhodující, aby celková hmotnost soupravy nebyla nepřesáhla 3500 kg. V případě soupravy platí, že.
  • maximální přípustná hmotnost přívěsu nesmí překročit 750 kg, celé soupravy pak 4250 kg
  • pokud má přívěs přes 750 kg, celková hmotnost soupravy nesmí přesáhnout 3500 kg.
Pro řízení soupravy, kde hmotnost přívěsu přesahuje 750 kg, budete potřebovat řidičský průkaz BE (B96). Hmotnost tažného vozidla je limitována hodnotou 3500 kg a celková hmotnost opět nesmí přesáhnout 4250 kg. Řidičák si můžete dodělat jako doplněk ke klasickému béčku, aniž byste museli absolvovat běžný výcvik. Stačí, když zvládnete závěrečnou jízdu. Uvědomte si, že celková hmotnost vozidla zahrnuje pohotovostní hmotnost a užitečnou hmotnost. Myslete na to při balení věcí a karavan zbytečně nepřetěžujte. Naštěstí pro vás se kempingový nábytek a další příslušenství vyrábí s ohledem na nízkou hmotnost.

Řidičské oprávnění B+E

Majitelé řidičského oprávnění skupiny B+E mohou bez obav usednout za volant soupravy do hmotnosti 7000 kg. Jediným omezením je limit pro tažné vozidlo a přívěs – ani jedno nesmí překročit limit 3500 kg. S tímto řidičákem můžete řídit většinu karavanů. Kdybyste přeci jen zatoužili po řízení ještě těžší soupravy, budete si muset obstarat řidičské oprávnění C1 (do 7500 kg) nebo C (nad 7500 kg). Co dodat závěrem? Snad jen to, že než příště vyrazíte na dovolenou, zkontrolujte si nejen veškeré karavanové příslušenství a doplňky, ale také hmotnost soupravy.

Publikováno: 25. 02. 2020

Kategorie: Auto/moto

Autor: Alena Vybíralová